Už v úterý se vzduch na brněnském náměstí Svobody tetelil jako na Sahaře. Kolemjdoucí se ovívali vším, co měli po ruce, přičemž jim po obličejích stékaly kapky potu. Lehátka byla obsazená a kolem kašny to vypadalo, jako kdyby se tam něco rozdávalo zadarmo. „Těžko mi je, co vám budu říkat. Ven jsem ale dnes musela. Další dva dny už z bytu nevylezu,“ oddechovala i Ludmila Voráčková.

Výstraha od Českého hydrometeorologického úřadu.Výstraha od Českého hydrometeorologického úřadu.Zdroj: ČHMÚ

Desítky tisíc starších lidí ten hlavní nápor ale teprve čeká. „Očekáváme, že zejména během středy a čtvrtka budou na některých stanicích překročeny teplotní rekordy. Není ani vyloučeno, že ve čtvrtek dojde k překročení rekordu pro 21. červenec. Aktuálně platný rekord pro Jihomoravský kraj pro tento den je 36,1 stupňů Celsia. Tato hodnota byla naměřena na stanici Brno-Tuřany v roce 1998,“ uvedl Ondřej Brambus z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Lékaři i záchranáři v souvislosti s extrémními teplotami radí především dodržovat pitný režim. Zejména důchodci a děti by si na něj měli dávat pozor, neboť mají sníženou potřebu pít. „Centrum žízně u seniorů už není tak citlivé. Také často berou prášky na tlak, které způsobují odčerpání tekutin z cév. Když se k tomu přidá i cukrovka, kvůli níž z těla močí opět vychází více vody, je to problém,“ uvedla již dříve profesorka z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Anna Vašků.

Současná vlna veder nutí obyvatele měst vyhledávat chládek a osvěžení.
Lidé v Brně hledají osvěžení. U fontán i zmrzlinářů. Podívejte se

K osvěžení a doplnění tekutin mohou posloužit i veřejná pítka. V Brně jich je celá řada, teče z nich stejná voda jako z kohoutků v domácnostech. Lze je najít například na náměstí Svobody, na Petrově, na Zelném trhu, v Lužánkách, Denisových sadech a dalších místech. „Dlouho jsem přemýšlel nad přenosnou klimatizací. Kvůli nastupujícím vedrům jsme si ji se spolubydlícím konečně pořídili. Je to investice nejen do pohodlí, ale i do zaměstnaní. Oba totiž pracujeme z domu,“ vyřešil tropy například osmadvacetiletý Lukáš Štrobl.

Na brněnské přehradě zahajuje prázdniny akce Léto na Prýglu.
Kvalita koupání na jihu Moravy? Prýgl zahlcují sinice, důvodem je fosfor

Příznaků dehydratace je hned několik, například suchá pokožka a lepení se jazyku na patro. „Největší nápovědou je barva moči. Bílá znamená dostatek vody. Žlutá nedostatek," řekl lékař Tomáš Klobas.

Výstraha od Českého hydrometeorologického úřadu.Výstraha od Českého hydrometeorologického úřadu.Zdroj: ČHMÚ

Starší lidé by v ideálním případě neměli vůbec vycházet během dne z domu. Hrozí jim úpal, úžeh a následné zhroucení. Pokud tak učiní, je potřeba dbát na vhodnou pokrývku hlavy, pohybovat se především ve stínu, často si sedat a hodně pít. I když necítí potřebu.

V případě dětí je zodpovědnost za pitný režim na straně rodičů. „V tom může pomoci ovoce. Například meloun mají děti rády, přičemž je osvěžující a plný vody,“ poradila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.