Mezi diváky jsou hlavně děti. „Ať si klidně přijedou, já se jich nebojím!“ vykřikuje ještě před průvodem osmiletý Adam.

Hned jak zahlédne první plameny, hrne se dopředu, aby čerty co nejlépe viděl. „Jé, dívej mami, oni plivou oheň!“ křičí fascinovaně.

Méně nadšená je z hrůzostrašných stvoření sedmiletá Adéla. „Na čerty se moc těšila. Teď když je ale vidí doopravdy, bojí se jich,“ vysvětluje její Adélina maminka Klára Jakešová.

Čerti se i s vozem pomalu přesouvají k pódiu, někteří z nich opouští vůz a míří mezi diváky. „Nebojte se, čerti jsou hodní a neublíží vám,“ uklidňuje lidi z pódia místostarosta Bystrce Jaroslav Petr. Některé děti se opravdu odváží k čertům přiblížit, pozdravit je nebo se s nimi dokonce vyfotit.

Po chvilce se slova ujímá moderátor. „Děti, když tady máme čerty, nechybí nám ještě Mikuláš? Tak co kdybychom ho zavolali?“ ptá se davu. „Ano!“ ozve se sborová odpověď a lidé začínají přivolávat Mikuláše.

A opravdu, za pár okamžiků už po cestě přijíždí další vůz, tentokrát s vousatým Mikulášem a dvěma anděly. „Já chci taky dárek!“ křičí sedmiletý Denis a utíká za andělem, který dětem rozdává balíčky se sladkostmi.

Na Vánoce v Bystrci, které už od pátku doprovázejí vánoční trhy a vystoupení, zavítali čerti letos poprvé. „O tom, že pro lidi v Bystrci uděláme takový průvod, jsem přemýšlel už dlouho. Jsem rád, že se nakonec všechno podařilo. S čerty jsme se totiž domlouvali na poslední chvíli,“ vysvětluje starosta městské části Tomáš Kratochvíl.

I tak by si ale Bystrčtí tradici rádi uchovali. „Pokud se zadaří, tak bychom chtěli příští rok průvod ještě vylepšit. Čerti by tak mohli mít třeba velké váhy na vážení hříšníků,“ doplňuje starosta. 

Peklo na náměstí nebyl jediný program, kterým se diváci v sobotu bavili. Na pódiu se vystřídali žáci několika základních a mateřských škol. Celodenní program pak završilo vystoupení Dády Patrasové pro nejmenší z nich.