Místostarosta městské části Královo Pole René Pelán vybrousil před několika dny z mramorové desky památníku padlých vojáků srp a kladivo. Rusko protestuje a označilo jeho chování za nepřátelský akt. S jeho radikálním činem nesouhlasí ani prezident Václav Klaus.

Napadlo vás, že vaším nočním „úklidem“ můžete poškodit vztahy mezi Ruskem a Českou republikou?

Časy, kdy velký medvěd řval z Moskvy, jsou dávno pryč. Tady platí naše zákony. Máme udržovat válečné hroby v poznatelném stavu. A to děláme. Teď je tam pěticípá hvězda, pod kterou bojovali. Proč tam ale musí být symbol režimu, který vyvraždil více lidí než nacisté?

Brno navazuje užší kontakty s Ruskem. Nemůže vaše aktivita narušit dobré vztahy?

O žádné dohodě nevím. S úředníky z magistrátu jsem nemluvil. Pro mě je to stejné jako před několika týdny, kdy se na památníku objevily hákové kříže. Také jsme je nechali odstranit do druhého dne. A tenkrát se mě taky nikdo neptal, jestli jsem to nechal odstranit jako občan nebo místostarosta. Pokud odstranění komunistického symbolu poškodí vztahy, je mi to líto. Myslel jsem, že Rusko je demokratické a od symbolů se distancovalo. Generální konzul Viktor Sibilev na symbolu srpu a kladiva netrval. Divím se, že Rusko protestuje.

Srp a kladivo se nakonec na památník nevrátí. Domlouval jste se s konzulátem nebo s magistrátem?

Nevím, na čem se s nimi mám domlouvat. Když si tam bude chtít udělat ambasáda hákový kříž, tak se kvůli tomu taky nezblázníme. Konzulovi starosta městské části řekl, že důstojnost pomníku zachováme a že deska se tam vrátí neponičená. Bez srpu a kladiva. Argumentujete také tím, že v žádné dohodě není napsáno, že se na pomník musí vrátit symbol srpu a kladiva. Symboly tam byly nedopatřením. Nějaký aktivní idiot na magistrátu srp a kladivo na pomníku při jeho rekonstrukci povolil.

Celý rozhovor si můžete přečíst ve středečním vydání Brněnského deníku Rovnost