Za dva týdny získala šestasedmdesát podpisů zástupců malých i velkých nevládních organizací, které peníze z hazardu odmítají. „Spontánní iniciativa ukázala, že celá řada organizací vnímá hazard jako problém a nechce jej legitimizovat. Hazardní lobby se ve svém boji o zachování hracích automatů uchyluje k zoufalým krokům. Často argumentuje, že peníze z hazardu jsou nenahraditelným zdrojem podporování neziskových organizací. To je varovný signál, že i malá částka hazardní lobby stačí k tomu, aby podpořenou neziskovou organizaci manipulovala do pozice obhájce hazardu," zhodnotil Böhm.

Za Brno se k petici připojily například Brnění, Brnopolis, nebo Brno kulturní. „Z našeho pohledu je hazard hrubě neetické podnikání. Odmítáme se podílet na jeho legitimizaci," zdůvodnil podpis David Oplatek za Brno kulturní.

Proti penězům z hazardu se postavilo také středisko volného času Lužánky. „Přijde mi nemravné nabízet dětem smysluplnou životní alternativu díky penězům, získaným z hazardu. Tedy z neštěstí jiných," vysvětlil ředitel Lužánek Milan Appel.

Sdružení podnikatelů v hazardu Spelos nechce aktivitu nevládek moc komentovat. „Nikdo nemůže sdružením bránit, aby se k čemukoliv vyjadřovaly. Faktem ale je, že v minulosti stát loterie povoloval právě kvůli pomoci neziskovému sektoru. Pokud však peníze někdo není ochoten přijmout, je to jeho právo," uvedl ředitel Spelosu Petr Vrzáň.

Správní rada Nadace Terezy Maxové dětem po kritice vzala svou žádost zpět. „Uznáváme, že zaslaný dopis na Brnu Střed, byl chybou. Nebyl psán se záměrem podporovat hazardní průmysl či zasahovat do jeho regulace. Bohužel jsme byli, bez znalosti pozadí, zataženi do lobbistických zájmů nejrůznějších zájmových skupin," zdůraznila Maxová a peníze z hazardu se rozhodla vrátit.

Nadace ale nebyla jediná, která upozornila na to, že takto získané peníze můžou pomáhat. Šťástkovi se z Brna ozvali také řada sportovních klubů či organizace Debra a Logo. „Naším zájmem je zlepšit kvalitu života lidí, kteří toho svépomocí nejsou schopni. Taková činnost ovšem stojí peníze. Klienti, kterým dlouhodobě poskytujeme pomoc a podporu, nás potřebují a v pravdě řečeno příliš neřeší, jakou cestou se k nim pomoc dostane. Svět není černobílý a jako takový ho musíme brát," vysvětluje na svých stránkách občanské sdružení Logo, které pomáhá postiženým lidem.

Na čí stranu se město přikloní, není doposud jisté. Starosta Brna-středu a brněnský radní Šťástka to chce nechat na nezávislých odbornících. „Potřebujeme získat odborné posudky a analýzy, abychom se mohli rozhodnout, zda hazard zakázat či jen regulovat. Vnímám problémy, které mohou některé organizace bez peněz z hazardu mít, ale důležitější je pro mne analýza toho, zda po úplném zákazu naopak neporostou ilegální herny a internetové sázení s horšími dopady na lidi," upoornil Šťástka.