O peníze ze Spojených států se po úterním podpisu „radarové smlouvy“ uchází i týmy expertů z brněnských vysokých škol. Podle odhadů by vědecké projekty z Brna mohly získat desítky milionů korun.

„Je to obrovská příležitost, jak navázat kontakty se zahraničními firmami a univerzitami a soustředit se na významné projekty,“ říká vedoucí Katedry informačních technologií Masarykovy univerzity Václav Přenosil.

Ten se s dalšími odborníky z Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického podílí na projektu CESNET. Právě na něj by rád získal peníze od Američanů. „Jde o zařízení, které funguje rychleji než současné počítačové sítě. Díky tomu bude možné zabránit útoku hackerů třeba právě na systémy, které ovládají odpalování raket,“ vysvětluje Přenosil.

Vojenští experti z Pentagonu si teď vybírají z desítek projektů, které jim nabídla česká strana. CESNET by se měl stát jedním ze tří největších vědeckých záměrů, které podpoří. „Je velká pravděpodobnost, že uspějeme. Jednalo by se o částky několika milionů korun,“ tvrdí Přenosil.

Další brněnští vědci, kteří se uchází o peníze slíbené za radar, jsou z Vysokého učení technického. „Za nás je tam pět týmů s asi pětadvaceti odborníky. Jde o projekty zpracování signálu, rozpoznávání lidské řeči či objektů na základě neúplných informací. Všechno spadá do oblasti obrany a protiteroristických opatření,“ říká mluvčí vysoké školy Jitka Vanýsková.

Jistotě amerických peněz se brněnští vědci přiblíží za dva týdny. To by totiž měla přijít odpověď z Pentagonu, které projekty si američtí armádní experti vybrali. Už teď se ale mluví o tom, že jsou z českých nabídek nadšeni. „Dokonce byli připraveni spolupracovat, i kdyby dohoda o radaru nebyla podepsána,“ podotýká vedoucí katedry kybernetiky Českého vysokého učení technického Vladimír Mařík, který zodpovídal za sestavení seznamu projektů pro Američany.