Brno obdrželo z hazardu 50 milionů korun. Polovinu si ponechá v rozpočtu a polovinu dá městským částem. Pro rozdělení 25 milionů částem podle počtu automatů hlasovalo 36 zastupitelů z celkových 55. „Klíč přerozdělování podle počtu nevede k ničemu jinému, než aby si starostové ponechávali hrací zařízení a drželi si je jako zdroj prostředků," upozornil Ander. Podle něj by mělo město dodržovat strategii, kterou přijalo formou vyhlášky.

Brno od roku 2012 hazard reguluje a postupně z něj automaty mizí. Jen na konci loňského roku v něm byly tři stovky heren s 3000 přístroji, pro letošní rok magistrát předpokládá 30 podniků se zhruba 300 automaty.

Onderka s tvrzením Andera nesouhlasí. „Nemyslím si, že by byl způsob přerozdělování peněz motivací pro starosty městských částí. Když jsem s nimi mluvil, převážně jsou pro regulaci hazardu," uvedl primátor.

Zelení navrhovali rozdělování podle neutrálního klíče, a to například podle počtu obyvatel. Na to ale město nepřistoupilo. Podle Onderky je hlavním cílem regulace snížení počtu automatů. S úbytkem hracích přístrojů budou postupně finanční příjmy z hazardu klesat. Některá zařízení už v Brně neměla být, ale kvůli zdržení ministerstva financí v procesu jejich vymýcení se doba jejich odstranění prodloužila.

V půli května však nabyla po tříměsíčním přechodném období účinnosti vyhláška, kvůli které musejí provozovatelé odstranit reklamy na automaty z objektů podniků, nesmí být do heren vidět a prostory musí snímat kamerový systém.