Dětí a rodičů je tolik, že u výrobních stolů na ně nezbývá místo. Své draky proto vytváří i na zemi. Jsou různorodí. Někteří se smějí od ucha k uchu, jiní nesou tvář psa či jiného zvířete. Na nebi poletují i květinami nebo ornamenty ozdobené kousky.

Zatímco děti zdobí papíry, na rodiče a pomocníky z Helceletky čeká ta praktičtější část výroby. Vytvářejí dřevěnou konstrukci a namotávají na ni nezbytné nitky. Bez nich totiž drak nepoletí. „Menší děti by to bez pomoci nezvládly, těm starším zase radíme,“ vysvětluje Kadlečková.

Nejlepší části, pouštění draka, se opět dožadují děti. Ne vždy se jim to ale povede. „Tati, tak si vyrob svýho draka,“ rozčiluje se syn na svého otce. Táta se totiž do pouštění natolik zabral, že zapomněl předat synkovi špulku s nití.

Pro děti, které mají chuť na jinou zábavu, si organizátoři připravili slalom s drakem. Kluci i holky netrpělivě čekají na mávnutí startovací vlajky. Jakmile vidí, že se vlajka zavlnila ve větru, běží s draky z kopce dolů a přitom se proplétají mezi oranžovými kužely.

Blonďatý chlapec se rozbíhá a letí dolů k cíli, kde jej čeká sladká odměna. V půli cesty ovšem zastavuje. Spadla mu čepice. „Běž, běž! Já ti ji zvednu,“ křičí maminka. Když kluk vidí, že je jeho kšiltovka v bezpečí, opět pokračuje v závodu.

Na slalom se chystá i Marek Horák z Brna s dcerou. „Na drakiádě jsme už byli víckrát. Jsem rád, že je tady doprovodný program. Malou totiž dlouho nebaví jen pouštět draka,“ říká muž.

Naopak poprvé na drakiádu zavítal Ondřej Lang s mladší sestrou. „Je to tady fantastický. Instruktoři nám pomohli s výrobou, takže drak krásně lítal. Akorát mi tu chyběl stánek s pivem,“ směje se Lang.

Děti se můžou zapojit i do dalších aktivit. „Doprovodný program pravidelně obměňujeme. Dneska tady kromě slalomu máme i balonkového klauna, malování na obličej nebo divadlo,“ sděluje Barbora Kocmánková ze sdružení Káveeska, která dračí odpoledne organizuje.

Sama také ráda pouští draka. „Většinou ale končí ve stromě,“ říká pobaveně Kocmánková.

Po loutkovém divadle o Honzovi a drakovi se vznáší nad Kraví horou poslední draci. I ti ale pomalu mizí. Nebe je opět modré. Možná ho ale draci ještě v příštích dnech zpestří.