Online o koronaviru sledujte zde

Z onemocnění se na jižní Moravě vyléčilo sedm lidí. Z nich si podle krajských hygieniků vyžádal hospitalizaci jeden pacient, ostatní se uzdravili bez nutnosti hospitalizace v nemocničním zařízení.

Tři nové pacienty nakažené koronavirem a ve vážném stavu přivezli o víkendu do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Na Anesteziologicko resuscitační kliniku je převezli z nemocnic v Prostějově, Opavě a z infekce Fakultní nemocnice Brno. „Jde o ročníky 1944, 1946, 1961. Celkem tedy nyní máme na ARK sedm nakažených pacientů. Jeden je napojen na přístroj ECMO a jeho zdravotní stav je i nadále velmi vážný. Další čtyři pacienti jsou napojeni na umělou plicní ventilaci a jejich stav je vážný," upřesnila mluvčí nemocnice Dana Lipovská. 

Mapa počtů nakažených koronavirem v kraji, údaje platné k nedělní půl jedenácté večer.Zdroj: Deník / Oldřich Haluza

Dva pacienti, kteří byli v minulém týdnu odpojeni od plicní ventilace, se zlepšují. „Stav těchto dvou pacientů je výrazně lepší, dostávají již pouze nízké dávky kyslíku a v nejbližších dnech budou přesunuti z anesteziologicko resuscitační kliniky na intermediární péči,“ uvedl přednosta ARK FNUSA prof. Vladimír Šrámek.

Nedělní ranní nárůst o pět případů byl pro jižní Moravu novinkou v porovnání s předchozími dny, ale zároveň také přípravou pro zbytek dne. Postupně totiž přibylo dalších dvaadvacet nových případů. Poslední statistiky, které pro jih Moravy ukázaly dalších sedm nových případů, zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví o půl jedenácté večer.

Rozruch kolem koronaviru výrazně zvedl zájem o obličejové roušky. Ilustrační foto
Jak naložit s odpadem v karanténě? Všechno dávat do jednoho pytle

V neděli večer hygienici informovali o dalších dvou vyléčených, na jihu Moravy je jich už dohromady sedm. „Domácí karanténu jsme dosud nařídili u 1168 lidí. Z nich je v platné karanténě momentálně 666 lidí, ostatním už karanténní lhůta skončila," informovala v neděli vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Renata Ciupek.

Na Brněnsku stovka nakažených

V Brně a na Brněnsku je devětadevadesát nakažených lidí. Na území Brna hygienici evidují devětasedmdesát pozitivních případů. Druhým nejzasaženějším okresem je Břeclav se třemi novými pozitivními případy a dohromady se čtyřiadvaceti pozitivně otestovanými.

Znojemsko hlásí v neděli večer devatenáct případů, o dva více než v sobotu. Ve zbývajících okresech na jihu Moravy zůstávají čísla nakažených stejná. Hodonínsko má sedm pozitivně otestovaných, Blanensko šest a na Vyškovsku drží jediný případ nákazy koronavirem. U šestnácti nakažených se nepodařilo zjistit konkrétní okres.

Na území České republiky je k pondělní osmé hodině ráno koronavirem nakaženo 2 859 lidí. V laboratořích už odborníci provedli přes čtyřicet tisíc laboratorních testů. Na nemoc zemřelo šestnáct lidí.

Dopravní kolona na dálnici D2.
Zase zdržení na D2: řidiči projedou na Brno v jednom pruhu

Dohromady 172 potvrzených případů nemoci řadí kraj na pozici pátého nejnakaženějšího kraje. Pomyslnému žebříčku jasně dominuje Praha se 752 případy.

Krajští hygienici zaznamenali mezi lidmi i jiné infekce dýchacích cest, které ani s výskytem koronaviru nevymizely. „Nadále máme prokazované případy chřipky, pneumokokových zánětů plic, streptokokových infekcí a případy černého kašle. Výskyt těchto infekcí odráží jak dlouhodobou epidemiologickou situaci, tak je i charakteristický pro toto roční období," doplnila Ciupek.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník