„Od října 2016 má Brno, ministerstvo kultury a Jihomoravský kraj uzavřené memorandum o spolupráci při přípravě a výstavbě centra. Účelem dokumentu je zajištění peněz na druhou etapu stavby, která spočívá ve výstavbě nadzemní části objektu, kde se nachází samotný koncertní sál. Na základě dohody jsme proto schválili smlouvu s krajem, který letos přispěje pětadvaceti miliony,“ vysvětlil náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Nový koncertní sál pro Filharmonii ve zmenšené verzi dorazil do Brna na výstaviště. Do dřevěné bedny se vešel sál v měřítku 1:10. Na výstavišti na něm bude tým akustika Yasuhisy Toyoty provádět  měření a ověřovat své výpočty.
VIDEO: Představili koncertní sál Filharmonie Brno, zatím jako zmenšenou maketu

Financování Janáčkova kulturního centra
ministerstvo kultury: 600 milionů korun
Jihomoravský kraj: 100 milionů
Brno: 947 milionů
Brněnské komunikace: 350 milionů

Příští čtvrtek je termín pro odevzdání dokumentace pro provedení stavby. Zástupci města následně ještě v listopadu nebo nejpozději v první polovině prosince zahájí výběrové řízení na zhotovitele. Bude známý zřejmě na jaře. Centrum má pak podle plánu začít vznikat v létě.

Náklady na centrum se předpokládají ve výši téměř dvou miliard korun. Kromě stomilionového příspěvku od kraje dostane město šest set milionů od ministerstva kultury. Dalších tři sta padesát milionů korun od Brněnských komunikací už spolklo vybudování podzemních garáží pod budoucím centrem.

Vítězný návrh architektonické soutěže na nový hlavní vstup brněnského Ústředního hřbitova od ateliéru Refuel.
Nový vstup na Ústřední hřbitov v Brně: podívejte se, jak vypadá vítězný návrh

Aktuálních pětadvacet milionů z krajského rozpočtu připadne na úhradu části projektové dokumentace, konkrétně dokumentace pro provedení stavby. Posledních pětadvacet milionů od kraje se využije v příštím roce zřejmě přímo na stavbu.