Stejně jako loni na ně zástupci města vyčlení pětatřicet milionů korun. Radní ve středu schválili výzvu k podávání projektů do letošního rozpočtu. „Letos dokončíme dalších devět vítězných projektů z minulých let,“ informoval náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

V pátek zástupci Brna otevřeli jeden z vítězných projektů z participativního rozpočtu Dáme na vás. Je to topolový háj v zamilovaném háji v brněnských Řečkovicích.
V Zamilovaném hájku v Brně rostou nové topoly. Díky projektu Dáme na vás

Návrhy lidé podají elektronicky od poloviny února. Následně budou na webu damenavas.brno.cz do konce května sbírat podporu od lidí. Možnost uskutečnění vybraných návrhů posoudí úředníci magistrátu. Musí s nimi zároveň souhlasit i zástupci radnic městských částí, kde mají vzniknout.

Běžná iniciativa

O vítězných projektech rozhodnou lidé v listopadovém hlasování. Loni uspěl například s krytou sportovní halou v Řečkovicích navrhovatel Petr Lesenský. „S běžnou iniciativou lidí se mezi nejlepší projekty už těžko dostává. Je potřeba spojit se s lidmi, kteří už mají se zapojením zkušenosti a dovedou poradit,“ uvedl.

Fuchsově dvojvile v brněnských Žabovřeskách hrozí poškození vzhledu, který si rádi fotí turisté. Majitelé části prvorepublikového domu chtějí totiž svou třetinu, která není památkově chráněna, stavebně upravit.
Část Fuchsovy vily chtějí majitelé přestavět. Brutální zásah, varují památkáři

Hned čtrnáct projektů vybrali Brňané v loňském ročníku. Nejvíce hlasů získal návrh Ireny Vlahovičové na podporu dětí s onkologickým onemocněním a jejich rodin. Kromě ní v hlasování uspěli třeba lidé navrhující nový park v královopolské části Sadová, kluziště v Medlánkách nebo pítka v ulicích města. O vítězích rozhodlo více než třináct tisíc hlasujících.