Osmatřicetiletý Hladík se do čela resortu životního prostředí dostal poté, co svůj mandát loni složila taktéž lidovecká ministryně Anna Hubáčková, funkci dočasně zastával ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Hladík však po jeho boku působí jako náměstek.

Osmatřicetiletý Hladík, původem z Osové Bítýšky na Vysočině, vystudoval aplikovanou informatiku na Masarykově univerzitě v Brně, kde se mu povedlo získat magisterský titul. Během studia nabíral zkušenosti například na stáži v Portugalsku, zároveň pracoval jako manažer a konzultant v jedné z brněnských firem. „Neutíkám z Brna, je mi jasné, že to tak působí. Na rovinu říkám, že by bylo jednodušší zůstat, trávit více času s rodinou, pokračovat v projektech ve vedení Brna nebo být silnou opozicí. V životě si ale vybírám těžší cesty, když jsem přesvědčen, že vedou správným směrem,“ zdůvodnil Hladík na svém twitterovém profilu rozhodnutí stát se ministrem.

Marek Výborný, Petr Hladík a Marian Jurečka
Zemanovo jednání je protiústavní, tvrdí lidovci. Hladík bude zatím náměstkem

Členem KDU-ČSL se Petr Hladík stal před třinácti lety, v lidovecké politice se dosud zaměřoval zejména na životní prostředí, komunální politiky a Mladé lidovce, jejichž předsedou byl mezi lety 2012 až 2015. V komunální politice se poprvé objevil v roce 2010, kdy kandidoval do zastupitelstva městské části Brna-severu a díky voličům se mu povedlo uspět. Zastupitelský mandát obhájil také o čtyři roky později, tentokrát již však z pozice lídra kandidátky. Po roce 2014 se stal rovněž městským zastupitelem, od té doby jeho kariéra svištěla vzhůru.

Po obnově městské koalice o dva roky později se Hladík poprvé dostal do pozice náměstka tehdejšího primátora Petra Vokřála, od té doby letěla jeho kariéra vzhůru. V pozici náměstka zůstal také po komunálních volbách v roce 2018, KDU-ČSL se současně stala jednou z nejsilnějších stran v tehdejší koalici vedené primátorkou Markétou Vaňkovou. Na starosti měl Hladík oblast zdravotnictví, školství, sportu, územního plánování a životního prostředí.

Petr Hladík
Jsem připravený být ministrem, tvrdí Hladík. Co řekl o policejním zásahu v Brně?

Šanci na ministerské křeslo měl Petr Hladík již předloni, konkrétně v době, kdy premiér Petr Fiala sestavoval vládu. Tehdy ale nabídku nepřijal. „Na prvním místě je moje rodina. Mám skvělou ženu, pět malých dětí a bohužel už teď musím říct, že s nimi netrávím tolik času, kolik bych si přál. Myslím, že více slov už tady není potřeba. No a pak je tady Brno. Teď by se mi hodně těžko odcházelo od rozdělané práce,“ napsal před rokem a půl na svém facebooku.

V nedávných komunálních volbách byl brněnským lídrem společné kandidátky KDU-ČSL a STAN. Členství v zastupitelstvu obhájil, volební výsledek kolem patnácti procent ale na zisk primátorského křesla nestačil. O několik týdnů později přijal nabídku stát se ministrem životního prostředí. „Vnímám tři důležité výzvy. Je potřeba přiblížit obnovitelné zdroje a možnosti úspor co nejvíce lidem. Stejně jako na tom pracujeme v Brně, motivovat obce k energetické soběstačnosti, spolupracovat s občany a firmami,“ uvedl při své nominaci Hladík.

Razie na magistrátu v Brně kvůli kauze s byty.
Razie kvůli privatizaci domů v Brně: prohledávali kancelář náměstka Hladíka

Vrásky na čele mi přidaly říjnové policejní razie v Brně. Kvůli údajnému kupčení s byty a účasti na organizované zločinecké skupině jej prověřovali policisté, mezi obviněné se ale nepřidal. Právě to mohlo být důvodem, proč se bývalý prezident Zeman rozhodl jmenování Hladíka začátkem letošního roku nevyhovět.

Kdo je Petr Hladík

  • Narodil se 28. září 1984 v Osové Bítýšce na Vysočině.
  • Vystudoval informatiku na Masarykově univerzitě v Brně, zkušenosti nabíral třeba na stáži v Portugalsku.
  • V politice se coby člen KDU-ČSL pohybuje od roku 2010, aktuálně v pozici ministerského náměstka.
  • Ve volném čase se rád věnuje především své rodině nebo fotbalu.