Počty rychle přibývají. Někteří lidé svírají vlajky, mnohé podomácku vyrobené. „Dělal ji syn, vyráběl ji několik hodin. Je ručně malovaná,“ popisuje Zbyněk Franc. Drží vlajku NATO. K vidění jsou ale i ty České republiky, Evropské unie nebo s moravskou orlicí. Jiní nad hlavou mávají mnohdy vtipnými transparenty. „Štatl vítá betelného borca Pavla,“ hlásá jeden psaný brněnským hantecem.

K vidění jsou také odznaky, čepice, nálepky nebo letáky. Nápisy „generál“, „lhaní a strašení bylo dost“ nebo „vraťme Česku řád a klid“ se objevují doslova všude. „My chceme Pavla,“ skanduje už nedočkavě dav. Jeho konečný počet se zastavuje na bezmála deseti tisících lidech. Zaplňuje přitom nejen náměstí, ale i okolní ulice. Policie zhruba na hodinu dokonce zastavuje dopravu v Rooseveltově.

Náměstím se začínají rozléhat bubny. Připomínat mají vojenský pochod. Lidé skandují. „Emoce příliš najevo nedávám, ale tohle mě opravdu bere,“ tvrdí Pavel. Vyzývá, aby se lidé nenechali zastrašit a přišli k volbám. Pavlovo vystoupení doprovází potlesk, pískání i hlasitý křik. Vysloužilý generál mluví vážně. Neváhá ale ani vtipkovat. Například o tom, že není z Prahy nebo že bez vlasů a vousů vypadá jako Marek Vašut.

Se svými proslovy na podporu Pavlovy kandidatury vystupuje také brněnská primátorka Markéta Vaňková nebo jihomoravský hejtman Jan Grolich. Oba se shodují, že Brno v prvním kole prezidentských voleb z většiny podpořilo Pavla a volit ho bude i v kole druhém. Pavel tady v prvním kole získal 42, 6 procent hlasů a Babiše porazil s velkým náskokem.

Mezi podporovateli jsou i neúspěšní kandidáti z prvního kola prezidentských voleb a Pavlovi někdejší soupeři, Danuše Nerudová a Pavel Fischer. Nechybí tu ani ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser, herec Ondřej Vetchý či herec Bolek Polívka. „Nedovolte, aby se z naší krásné země stalo Babišino údolí,“ žertuje právě Polívka na účet Pavlova protikandidáta. Jeho syn, herec Vladimír Polívka, pak přirovnává páteční atmosféru k dění v roce 1989.

Náladu před Janáčkovým divadlem herci z brněnských divadel ještě násobí. Po závěrečném proslovu se místem začíná linout píseň české folkové skupiny Spirituál kvintet Jednou budem dál. „Jen víru mít, doufat a jít, jednou budem dál,“ ozývá se. Pavlovi příznivci na svých mobilních telefonech zapínají svítilny, zvedají je do vzduchu a pohupují s nimi do rytmu.

Jednou budem dál, znělo davem lidí, kteří přišli podpořit Petra Pavla v Brně. Symbolicky rozsvítili také své mobily.
Unikátní moment při Pavlově návštěvě Brna: zpěv tisíců lidí, potom světelná show

Mezi účastníky je například David Horák. „Fandím Petru Pavlovi. Konečně někdo normální. Volil jsem ho v prvním kole a budu i ve druhém kole. To je samozřejmost a moje povinnost,“ přikyvuje.

Na setkání jsou ale i Pavlovi odpůrci. „Dost bylo vojáků“ hlásá například jeden z transparentů. Jde však spíše o jednotlivce. Ke střetům mezi oběma tábory nedochází.

Druhý prezidentský kandidát Andrej Babiš zamíří do Brna v pondělí. Od tří hodin odpoledne chystá pro své příznivce před restaurací Srdcovka na Dominikánském náměstí moravskou zabijačku.