Zatímco pětice aktivistů se svými transparenty tiše stojí před podnikem, ostatní v době oběda oslovují kolemjdoucí. Ti však mají vůči jednání ochránců zvířat různorodé reakce. Ačkoli se někteří Brňané z řad rodin nebo penzistů na chvíli zastaví a s účastníky protestu krátce promluví, převažují spíš ti, kteří se zdráhají vzít informační letáček do ruky, jako by je měl spálit.

Nacházejí se dokonce i tací, pro které je tichá forma protestu v podobě piety velkou provokací. „Zrovna jdeme z oběda, měli jsme husu se zelím a knedlíky a musím říct, že nám moc chutnalo. Hned bych si dala znovu,“ prohlašuje posměšně jedna z kolemjdoucích žen.

Svatomartinský košt na náměstí Svobody v Brně.
VIDEO: Největší ochutnávka svatomartinských vín. Takto se bavili lidé v Brně

Před tichými protestujícími leží na světlém papíře plyšová husa, kolem ní se rozprostírají rudé kapky představující krev. Na každé straně papíru přitom leží zapálené svíčky jako symbolická pieta za husy, které kvůli svatomartinským hodům zemřely. „Kdyby šli dělat něco užitečnějšího, rozhodně by společnosti prospěli mnohem víc. Kdo se má na nějaké aktivisty dívat, každý druhý s barevnými vlasy, nemají žádné starosti,“ rozkládá rukama na brněnském Zelném trhu důchodce Jaroslav Recman.

Lokální skupina spolku pro ochranu zvířat Obraz pojmenovává sobotní akci názvem V husí kůži. Snaží se především poukázat na utrpení, které zvířata nejen v době svatomartinských hodů prožívají. „Den pietní události volíme symbolicky. Chceme připomenout oběti této kruté tradice a zároveň informovat, že existují různé rostlinné alternativy masa. Ty nejsou spojené s takovou krutostí páchanou na zvířatech,“ vysvětluje na místě ambasador skupiny Petr Michalec a dodává, že se jedná o první kapitolu nově spuštěného projektu.

Na tvářích protestujících je vidět smutek

Mezi udivenými lidmi, kteří se u aktivistů s pozvednutým obočím zastavují, převažují primárně dva názory. Zatímco jedni tvrdí, že jsou lidé odjakživa uzpůsobení k tomu, aby maso jedli a neexistuje jiná možnost, druhá skupina je naopak přesvědčená, že se společnost významně posunula směrem ke konzumu a maso jí prakticky každý den. „Dřív to tak nebývalo. Je fajn mít hodně možností, ale to už jsou teď třeba veganské výrobky a náhražky masa,“ argumentuje poblíž restaurace Potrefená husa třeba Brňanka Lucie Čechová.

Kvůli krutému zacházení se zvířaty, a u příležitosti sobotního svátku svatého Martina hlavně s husami, lze na tvářích všech protestujících je vidět velký smutek a zklamání. Dobu oběda si pro svou událost vybrali záměrně, kdy kolem místa proudí desítky Jihomoravanů. „Jasně, vždy se najdou i takoví, kteří projdou kolem a budou se smát, že mají rádi zvířata na talíři. Z toho si člověk ale nemůže nic dělat,“ krčí rameny koordinátorka lokálních skupin Vendula Brabcová.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

V mysli jí zůstává zejména sobotní rozhovor se dvěma turisty z Polska. Ti nejdříve na otázku, zda mají rádi zvířata, s úsměvem přitakali. „Člověk se ale nesmí urazit a má dát šanci další konverzaci. Nakonec z obou pánů vypadlo, že jsou reduktariáni, že dnes měli rostlinnou snídani, a že v Polsku sledují rapidní nárůst nabídky rostlinných produktů. A to je velice pozitivní slyšet,“ neztrácí naději mladá žena.