Podle mluvčí brněnského dopravního podniku Barbory Doležalové cestující tyto automaty vítají jako alternativu k automatům na mince. „Aktuálně je v Brně deset takových automatů," vyčíslila Doležalová.

Poslední podobný automat nainstaloval brněnský dopravce na zastávku u univerzitního kampusu. Jejich navyšování v současné době není v plánu. „Víc automatů už instalovat nechceme," potvrdila mluvčí dopravního podniku.

Cestujícím, kteří pojedou po jihu Moravy autobusem nebo vlakem, bude v budoucnu stačit ke koupi jízdenky platební karta. Automaty budou i na brněnském hlavním nádraží. Foto: Deník/Lucie Burianová
Snadnější cestování po jižní Moravě: postačí platební karta, jako už nyní v Brně

Automaty, kde k zaplacení jízdného postačí pouze platební karta, nyní nakupuje společnost Kordis. V příštím roce je plánuje rozmístit na železniční stanice v Jihomoravském kraji. Jedná se o součást poslední etapy elektronizace jízdného na jihu Moravy. Celkem jich tam bude tři sta. „Děláme všechno pro to, abychom cestujícím nákup jízdenek zjednodušili. Zkušenější cestovatelé si tedy zakoupí jízdenku jen výběrem počtu zón. Méně zkušení mohou zadat cílovou zastávku," přiblížil mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

V Brně je v současné době na zastávkách městské hromadné dopravy 156 automatů na jízdenky. Většina je na mince. Jejich využití podle zkušeností brněnského dopravního podniku klesá. „Před zavedením služby Pípni a jeď, tedy v polovině roku 2020 se třicet procent jednorázových jízdenek prodalo právě v automatech, nyní je to polovina z uvedeného počtu," srovnala Doležalová.

Odbavovací strojek Setright.
Co vydávalo na jihu Moravy jízdenky? Takhle se vyvíjela odbavovací zařízení

Také počet automatů se postupně snižuje. Pokud pracovní dopravního podniku musí nějaký demontovat, například ze stavebních důvodů, už ho zpátky na místo nevrátí.