Potvrdila to Milena Marešová z tiskového odboru úřadu. „Úřad vydal v této věci předběžné opatření, v němž zakázal zadavateli uzavření smlouvy v této veřejné zakázce a zahájil 21. července správní řízení z moci úřední," informovala Marešová.

Přesný důvod, proč se zakázkou antimonopolní úřad zabývá, zatím není znám. „V tuto chvíli to nemůžeme říct," sdělila Marešová.

Brněnský závod ředitelství se k odložení uzavírky nevyjádřil, pouze odkázal na svůj tiskový odbor. „Zdržení je způsobeno administračními záležitostmi," informovala stručně mluvčí ředitelství Nina Ledvinová.

Potvrdila zároveň, že předpokládaný srpnový termín zahájení ředitelství nestihne. „Je jisté, že 1. srpna opravy nezačnou. O změně termínu uzavírky se se zástupci Silničního správního úřadu jedná," doplnila Ledvinová.

Odklad přitom může trvat až dva měsíce. „Délka správního řízení je stanovena správním řádem, maximální lhůta je šedesát dnů. Přesnou dobu trvání ale nelze sdělit," zdůraznila Marešová.

Opravy měly původně začít už letos v květnu. Ředitelství je nakonec odsunulo na srpen. V tunelu modernizují staré bezpečnostní technologie a nefunkční ventilace, které jsou už více než rok v havarijním stavu.

O bezpečnost řidičů v tubusech se zatím starají hasiči. „Hasiči s velitelskými zkušenostmi se střídají ve dvanáctihodinových směnách na dispečinku tunelu, aby monitorovali situaci uvnitř tunelu," vysvětlil mluvčí jihomoravských požárníků Jaroslav Mikoška.

Na požární stanici u výstaviště mají také vyčleněnou speciální jednotku určenou k rychlému zásahu.

Odložená uzavírka navíc podle policistů výrazně zkomplikuje dopravu. „Pokud opravy začnou v srpnu, řidiči si na objížďky zvyknou. Lze ale předpokládat, že další problémy nastanou i v září ve všedním poprázdninovém provozu," podotkla mluvčí brněnských policistů Andrea Straková.

Ještě horší situace může nastat, pokud ředitelství opravy nestihne do konce září. „Na Mezinárodní strojírenský veletrh pořádaný na přelomu září a října jezdí ročně až sto tisíc návštěvníků. To by znamenalo velké komplikace," upozornil mluvčí brněnského výstaviště David Pokorný.

Z uzavírky nemají radost ani řidiči. „Pokud se tunely zavřou, tak to pro mě bude hodně náročné. Asi si budu muset hledat jinou cestu. Myslím si, že to omezí snad každého v Brně," mínila řidička Martina Tomášková.

Kudy objízdné trasy přesně povedou dosud není jasné. „Rozhodnutí na uzavírku nebylo odborem dopravy Krajského úřadu Jihomoravského kraje zatím vydáno," sdělila mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

TOMÁŠ KREMR