PITÍ VENKU. Dvě stovky výjimek ze zákazu pití alkoholu na veřejných prostranstvích má nově Brno. Žádaly o ně zejména městské části kvůli pořádání kulturních akcí. „Když rozsvěcíme vánoční stromeček, nemůžeme prodávat punč. Když pálíme čarodějnice, nemůžeme prodávat pivo," upozornil místostarosta Židenic Petr Kunc.

Proti dlouhému seznamu výjimek se ohrazovali náměstci brněnského primátora Martin Ander a Matěj Hollan. „Když si chci otevřít na ulici pivo, abych si na chytrém telefonu vyhledal vyhlášku a seznam ulic, jestli to můžu udělat," prohlásil Ander.

Vyhlášku chtěli oba zjednodušit.

TESTOVÁNÍ BYDLENÍ. Jako součást projektu pilotního testování sociálního bydlení chce vedení města najít bydlení pro pětašedesát bezdomovců. „Druhá část projektu je zaměřená na dostupné bydlení pro domácnosti s nízkým příjmem," poznamenal zastupitel Martin Freund.

Nápad bude město testovat na padesáti bytech.

POZEMKY PRO OKRUH. Zastupitelé posvětili koupi posledních pozemků potřebných pro stavbu Velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici. V minulosti v této lokalitě zvažovali radní i vyvlastnění. „Vyvlastňovací řízení ale trvá dva roky a dokud neskončí, nemůže město nakládat s pozemky," poznamenal náměstek primátora pro oblast investicí Richard Mrázek.

Za deset parcel Brno zaplatí pět milionů korun.

OBNOVA HORKY. Oživení rostlinstva a ovocného sadu v lokalitě Horka v Ořešíně rozpoutalo diskuzi mezi tamním starostou a zastupiteli. „Některé činnosti Horce akorát škodí. Třeba zemní práce tam nejsou potřeba," řekl zastupitel Mojmír Vlašín.

Obnovu Horky zastupitelé nakonec schválili.

Další jednání zastupitelstva Brna je naplánované na 11. dubna.

Čtěte také: Opat žďárského kláštera podle badatelů z Brna používal smajlík už v roce 1741