Provozovatelé restaurace jsou mile překvapeni tím, kolik hostů podnik navštěvuje. „Je vidět, že hospoda tady lidem chyběla. Hned od druhého dne po otevření k nám začalo chodit tolik lidí, že máme skoro každý večer plno,“ řekl Tomáš Oborný, který si podnik pronajal od města.
Konkurence v podobě sousední pizzerie Piccolo Mondo se nebojí. Oba podniky mají totiž stejného majitele. „Báli jsme se, aby U Čápa nevzniklo něco podobné jako naše pizzerie. Proto jsme ho raději pronajali my a zachovali rozdílné zaměření obou podniků,“ prozradil Oborný.

Nová zahrádka

Lidé, kteří restauraci znali před jejím zavřením, jsou proměnou příjemně překvapeni. Kromě zrekonstruovaných prostor totiž k pivnici přibyla i zahrádka v parku na Obilním trhu. „Je to tu teď modernější a hezčí než dříve,“ řekl Jan Nesedle, který k Čápovi po skoro dvouleté pauze začal znovu chodit na obědy. „Chtěli jsme zachovat ráz původního podniku, jen na trošku lepší úrovni. Takže jsem rád, že se nám to povedlo a hostům se tu líbí,“ podotkl Oborný.

Právě na nabídku obědů se U Čápa nyní chtějí zaměřit. „Rádi bychom, aby se k nám lidé naučili více chodit i v poledne. Zatím je totiž láká spíše plzeňské pivo z tanků, na které se chodí spíše večer,“ vysvětlil provozní restaurace Marek Kovář.

Podobné zmrtvýchvstání jako Pivnici U Čápa čeká brzy i Stopkovu pivnici v České ulici. Ta je zavřená od loňska, kdy ji její nový majitel začal pod dohledem památkářů rekonstruovat. „Stavební práce v domě potrvají podle smlouvy do prosince,“ uvedla Jana Kšicová ze společnosti SKR stav, která památkově chráněný dům s nepřehlédnutelnými sgrafity opravuje.

Naopak zatím nejasnou budoucnost má před sebou další legendární brněnská pivnice, která fungovala v paláci Padowetz u hlavního nádraží. Palác až donedávna vlastnila společnost Red Group, která v něm chtěla na začátku letošního roku otevřít čtyřhvězdičkový hotel Raddison.
Kvůli hospodářské krizi však společnost palác na jaře prodala brněnské firmě Lebona, která s domem zatím nemá jasné plány.

Nejistý Padowetz

Noví majitelé chtějí respektovat původní charakter budovy. „Proto rozhodně nezavrhujeme myšlenku znovuotevření pivnice. O tom, jak palác nakonec využijeme, jsme ale zatím nerozhodli,“ uvedl Tomáš Soukup z dozorčí rady firmy.

Podobně mlhavý osud má i restaurace ve funkcionalistickém hotelu Avion v České ulici. I tam na začátku století sídlila legendární restaurace. Majitel hotelu Stanislav Berousek ale nezískal dotaci z Evropské unie, díky které se měla hotelu od Bohuslava Fuchse vrátit jeho původní krása. Berousek chce ještě letos o peníze zkusit požádat znovu, do té doby však zůstane hotel a s ním i restaurace zavřená.

Nejlepší Plzeň bývala u Stopků

Stopkova pivnice, restaurace hotelu Padowetz a Avion. Sláva podniků, které nyní čekají na své obnovení, vrcholila na počátku dvacátého století. A každý z nich měl svoje nej, na které lákal hosty.

Stopkova pivnice se chlubila nejlepším plzeňským pivem v celém Brně. „Nejlepší plzenské Prazdroj U Stopků na Rudolťské ulici!“ hlásal v roce 1910 inzerát v časopise České Brno.

Tehdy převzal dřívější Jonákovu pivnici v dnešní České ulici Jaroslav Stopka. Jeho jméno nese podnik dosud. „Na začátku dvacátého století i za první republiky patřil mezi elitu českých hostinských v Brně,“ píše v knize Krčemné Brno znalec dějin brněnského pohostinství Karel Altman.

Pivnice bývala oblíbená ještě dříve, než ji Stopka převzal. „Podnik postupně zdokonaloval a rozšiřoval, aby vyhovoval přibývajícím návštěvníků,“ dodává Altman.

Další legendární restaurace sídlila v nedalekém hotelu Avion. Ten vznikl podle návrhu Bohuslava Fuchse na nejužší parcele ve městě a sídlila v něm i kavárna i bufet.

Hotel Padowetz postavený v roce 1839 si zase hosté oblíbili hlavně díky jeho velmi výhodné poloze u hlavního nádraží. Padowetz byl přitom prvním skutečným hotelem v Brně a jeho majitel Lorenz Padowetz patřil k nejuznávanějším brněnským hostinským.