Celé hody se odehrávají v několikametrové ulici mezi rodinnými domy. U těch jejich obyvatelé otevřeli okna a na parapetu nabízí různé dobroty. „Máme tu veganské speciality, jako například pomazánku z pečeného lilku, dýně nebo řepový tatarák. Na později jsme nachystali sójový guláš,“ láká Jonáš Svoboda.

Kdo má chuť spíše na sladké, jistě ho potěší stolek dvou osmiletých chlapců. Místní Petr s kamarádem Kryštofem s nadšením prodávají rybízové buchty, kynuté koláče nebo malé věnečky. „Ty si lidé kupují asi nejvíc, i já je mám nejradši,“ prozrazuje Petr. Občerstvení chystala právě jeho matka. „Ale pomáhal jsem,“ dodává záhy.

Čím uspokojí své mlsné jazýčky přemýšlí kamarádky Klára Hoduláková s Petrou Bakovskou. „Chce to kávu a nějaký dortík,“ přemítají mezi sebou. Bakovská žije v ulici, hody si vždy užije naplno. „Líbí se mi, že tu mají lidé snahu dělat něco společně a sejdou se. Je tu fajn atmosféra,“ míní.

Výjimečného ducha Kamenné čtvrti vnímá i Hana Kalábová z Hrušovan u Brna. „Je to sice ve městě, ale jakoby to do něj ani nepatřilo. Je to tu malé, ale milé a útulné,“ pochvaluje si.

Dobře se baví jak návštěvníci, tak místní. Pivo či víno v ruce postupem času doplňuje panák slivovice. Do toho lidé zpívají a děti tančí. Lidové písně jim na harmoniku hraje Tereza Škrháková z Řečkovic. „Nejsem sice místní, ale mám tu kamarády. Kamenka je umělecká čtvrť a jsem ráda, že se tady hody udržují. Nejsou navíc tradiční s dechovkou, ale v jiném pojetí, takže jde krásně vidět vývoj folkloru,“ tvrdí muzikantka.

Hody v čtvrti vznikly na počest bývalého obyvatele Štefana, který zemřel před dvanácti lety. „Na jeho počest jsme tuto tradici obnovili. Organizace je divoká. Každý se snaží doma něco připravit. Začíná to mít velký úspěch i u lidí z ostatních brněnských částí. Je to super. Pivo teče a tláča se prodává,“ usmívá se jeden z organizátorů Vít Musil.

Lidé se začínají shlukovat kolem cimbálové muziky, která přijela z východní Moravy. „Jezdíme tu každý rok a hraje se nám skvěle. Je tu jiná atmosféra v porovnání s tradičními hody. Lidé je dělají proto, že se chtějí setkat,“ míní hudebník Karel.