Průvodem s koňským spřežením, historickým vozem technického muzea a prvorepublikovými četníky odstartuje v Brně nový pivní festival. Příchozí stráví tři dny s nabídkou desítek pivovarů a doprovodným programem na Slavnostech piva Františka Ondřeje Poupěte.

Kvůli nim se lidé příští čtvrtek vydají na Riviéru. „Před sedmnáctou hodinou spřežení vyjede z Mendlova náměstí. Po příjezdu na místo zahájíme akci naražením dřevěného pivního soudku palicí,“ uvedl za pořadatele Jiří Morávek. Narážení sudu se chopí brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Na tři dny trvajících slavnostech milovníci zlatavého moku ochutnají více než stovku piv a dalších produktů vyrobených z chmele. „Návštěvníci najdou osmadvacet velkých i menších řemeslných pivovarů. Chystáme pro ně také zábavný program nebo promítání přenosů hokejových zápasů české reprezentace,“ dodal za organizátorský tým Ondřej Morávek.

Ilustrační foto
Zřejmě přebíhal na červenou. Mladík skončil v nemocnici s těžkým poraněním hlavy

Řada přijde také na ochutnávky nejlepších piv z různých významných soutěží. „Poprvé se na jednom místě sejdou vítězové nejdůležitějších pivařských klání. Za minipivovary přijedou vítězové jarní ceny českých sládků, což je největší soutěž pro minipivovary v Evropě. Ukážou se také vítězové Pivexu a Českého piva,“ vyjmenoval ředitel Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Pořadatelé navíc vyhlásí vítěze soutěže domácích pivovarníků. „Výsledky se soutěžící dozvědí příští sobotu o půl čtvrté odpoledne,“ upřesnila za Starobrno Ludmila Čechová.

Milovníci hořkých nápojů vyrobených z chmele a sladu se sejdou i tento víkend v Líšeňském pivovaru při třetím ročníku Pivního festivalu. „Letos jsme se rozhodli nově čepovat do skla. Návštěvníkům u vstupu rozdáme skleněné půllitry s logem, které si potom jako suvenýr odnesou,“ informoval jeden z majitelů pivovaru Pavel Sedláček.

Kvůli velkému zájmu musí rozšířit prostory. Letos budou lidé vybírat z toho nejlepšího od sedmnácti pivovarů. „Minulý rok sem zavítalo zhruba dva a půl tisíce lidí. Na každý festival navíc vaříme speciální výroční světlý ležák se směsí amerických chmelů,“ upozornil Sedláček.

Pavlovské vrchy, Pálava
Za mamuty po jižní Moravě lidé vyrazí ještě letos. Po Archeostezce

Pivní speciály jsou mezi lidmi stále oblíbenější. „Klidně si zaplatím i dvojnásobek toho, co stojí obyčejný ležák. Pivo mi chutná a je podle mne kvalitnější, když je vyrobeno v menším objemu,“ řekla třeba Kristýna Mikešová.