V Brně najde domov až sto padesát tisíc nových obyvatel. Tedy v případě, pokud se v příštích letech vyplní předpoklady nejvelkorysejší verze nového územního plánu, který v těchto dnech představili veřejnosti architekti. Předložili ale i skromnější varianty.

Každopádně vedení některých městských částí se už těší na dobu, až se začne stavět. Například v Kohoutovicích počítá s novou čtvrtí pro víc než čtyři sta lidí.

Hledají investora

Nová zástavba má vyrůst mezi Bašného a Žebětínskou ulicí. „Chceme tam postavit osmnáct nových rodinných domů a sto až sto dvacet bytů,“ předložil plány Kohoutovic starosta této městské části Petr Šafařík. Vedení kohoutovické radnice chce po schválení nového územního plánu shánět investora. „Už teď jednáme s majiteli pozemků,“ prozradil.

Odhaduje, že k zahájení prvních prací by mohlo dojít po roce 2015. „Určitě nestihneme vše zařídit za jedno volební období. Navíc stačí jediný majitel pozemku, aby výstavbu zablokoval na dvacet let,“ upozornil starosta.

Kohoutovické vedení si přeje, aby urbanizace čtvrť nezasáhla příliš negativně. Každopádně se nebudou opakovat paneláky, které tvoří převážnou část této městské části. „Zástavba rozhodně nesmí být příliš hustá. Chci, aby tu vzniklo klidné místo,“ dodal Šafařík.

Například Martinu Brabencovi z Kohoutovic se nápad radnice líbí. „Zní to fajn. Určitě bych měl zájem si tam pořídit bydlení. Odstěhoval bych se od rodičů, ale měl bych to k nim stále blízko,“ svěřil se jednadvacetiletý Brabenec.

Podobně jako Kohoutovičtí má velké plány i Líšeň. Vedení této městské části chce prosadit první ze tří variant plánu. V té je na východě Líšně zakreslená velká nová zástavba Čtvrtě. „Může tu vzniknout bydlení pro šest až deset tisíc lidí,“ podotkl starosta Líšně Břetislav Štefan.

Výstavba nové líšeňské čtvrti podle něj přinese další zajímavé projekty. „Prodloužila by se trať linky tramvaje číslo deset. Navíc chceme v sousedství nové čtvrti vybudovat studentský kampus,“ uvedl Štefan.

Líšeň má podle svého starosty takřka jisté, že v nejbližších letech začne výstavba na severu městské části, mezi Novolíšeňskou a Šimáčkovou ulicí. „Je hotová studie, která uvádí, že tu vyroste přes dvě stě bytů a dvacet rodinných domů,“ řekl Štefan.

Méně šťastní z plánů na novou výstavbu jsou ovšem v brněnských Medlánkách. „Je špatně vyřešená doprava. Medlánky se v posledních letech rozrostly a všechna auta stále jezdí Hudcovou ulicí, která na to nestačí,“ vysvětlil medlánecký zastupitel Libor Fuka. Podle něj je potřeba nejdřív svést kolony aut úplně jinou cestou. „V Hudcově ulici je také základní škola. Děti ve třídách nemohou kvůli provozu před okny větrat,“ uvedl Fuka.

#nahled|https://g.denik.cz/50/c7/infografika_vystavby_brno_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/50/c7/infografika_vystavby_brno.jpg|Příklady nových oblastí pro bytovou výstavbu v Brně.#

Přehnané plány?

Nelíbí se mu ani to, kolik prostoru pro nové bydlení autor územního plánu poskytl. „Magistrát si nechal zpracovat studii, kolik v Brně přibude obyvatel. Plán počítá s nárůstem o pětatřicet procent vyšším. To je přehnané,“ myslí si Fuka.

Tvůrci plánu se brání. „Pouze nabízíme využití plochy. Vlastně říkáme, jak se může město rozšířit, aniž by to ohrozilo jeho hodnoty. Když nebude po bytech poptávka, území pro výstavbu se nezaplní,“ vysvětlil Jaroslav Dokoupil ze společnosti ArchDesign.

Zpracování obytných zón řeší i developeři, v následujících letech tam budou stavět. „Radši bych v územním plánu viděl víc soustředění na stavbu bydlení v centru,“ podotkl třeba Alex Veselý z investorské společnosti Trikaya. Ceny brněnských bytů podle mluvčího realitní společnosti Real Spektrum Jiřího Fajkuse nový územní plán výrazně neovlivní, protože je vyvážený.