Kromě zmíněných obecných priorit navrhovaná koncepce obsahuje také plán na rozšíření brněnské spalovny o třetí kotel. To se ale nelíbí ekologickým aktivistům. „Chceme, aby plán upřednostnil recyklaci před spalováním. Jihomoravský kraj aktuálně recykluje sedmatřicet procent a spaluje jednapadesát procent odpadů," zdůraznil Jan Piňos z hnutí Duha.

Dodal, že rozšíření spalovny o třetí kotel by znamenalo snížení recyklace a posílení spalování, což podle něj není v souladu s trendy Evropské unie. Ta upřednostňuje spalování pouze nerecyklovatelných odpadů.

Parolek ale oponuje. „Ke snížení množství recyklovatelných odpadů v žádném případě nedojde. Navýšení kapacity spalovny v Brně musí být mimo jiné v souladu s Energetickou koncepcí města Brna, to znamená například zajištění dodávky tepla, které spalováním vzniká," vysvětlil účel spalovny radní.

Parolek dodal, že na přísná pravidla unie, které zmínil Piňos, se kraj už začíná chystat. Například právě snahou spalovat větší množství odpadů. „Od roku 2024 bude platit zákaz skládkování některých odpadů a mezi tyto odpady je začleněný i směsný komunální odpad. Je tedy nutné na to reagovat," vysvětlil Parolek.

Podle náměstka brněnského primátora Martina Andera, který má na starost životní prostředí, město s rozšířením spalovny počítá. „Současná kapacita by pro celou jižní Moravu nestačila. Navíc spalování je ekologičtější způsob likvidace odpadů než skládkování," uvedl Ander.

Brňanka Jarmila Suchánková s náměstkem částečně souhlasí. „Určitě je lepší odpad spalovat než jej vozit na skládky. Nicméně kraj by se měl zaměřit také na recyklaci," myslí si žena.

Podle Parolka by se odpad z celého kraje do Brna dovážel po železnici, postavit by se také musela překladiště odpadu. Vyzdvihl, že energie uvolněná spalováním odpadu ve spalovně město využívá k vytápění. „Energetické využití zbytkového směsného komunálního odpadu v brněnské spalovně pokrývá velkou část potřeby tepla a dochází tak ke znatelné úspoře primárních fosilních paliv, tedy zejména zemního plynu," poznamenal.

Množství skládkovaných odpadů kraj každoročně snižuje. Předloni skládkoval přes 193 tisíc tun komunálního odpadu, což bylo jednatřicet procent produkovaných odpadů, před šesti lety to bylo o stopadesát tisíc tun a dvacet procent víc. Podíl klesl především díky výraznému zvýšení podílu spalování odpadů ve spalovně. Během čtyř let se zvýšil z devíti na sedmatřicet procent.

Trend snižování množství odpadu na skládkách je celorepublikový. „Zatímco předloni to bylo dvaapadesát procent, loni o čtyři procenta méně," informovala zástupkyně mluvčí Ministerstva životního prostředí Jana Taušová.

Plán odpadového hospodářství Jihomoravského kraje 2016 – 2025 vychází z podmínek stanovených zákonem o odpadech a Plánu odpadového hospodářství České republiky, který předkládá Ministerstvo životního prostředí. Deník Rovnost v článku ze začátku září chybně zaměnil vyjádření ministerstva o tvorbě krajských plánů za citaci hejtmana Michala Haška.