Návštěvníci uvidí sérii fotek, kterou Vávra nasbíral na svých zámořských cestách v průběhu devatenáctého století. „Na Vávrovi je výjimečné to, že byl prvním českým cestovatelem, který ze svých zámořských cest cíleně sbíral fotografické doklady,“ řekl kurátor výstavy Petr Kostrhun.

Jako fotografický celek nebyly doposud prezentovány. Vávra ze své zásluhy v oblasti vědy získal titul rytíř dalekých moří, podle kterého je výstava pojmenována.

Jindřich Vávra se již od mládí věnoval přírodovědě. Poté, co vystudoval medicínu, nastoupil k námořnictvu. Služba na rakouských lodích mu dala příležitost cestovat. „Jako lodní lékař doprovázel členy panovnického rodu na plavbách do mnoha vzdálených a exotických zemí,“ poznamenala kurátorka výstavy Hana Dvořáková.

K nejpůsobivějším patří záběry z východní Asie, Austrálie či severní Ameriky. Na cestách sbíral také například rostliny či mince.

Výstavu chce navštívit student historie Jiří Navrátil. „Zaslechl jsem o ní náhodou od svého kolegy a plánuji tuto výstavu navštívit. Myslím si, že by mohla rozšířit znalosti o Rakousko-Uherské monarchii a určitě by ji neměli minout ti, jejichž oblast zájmu je zaměřena na cestovatele z minulosti, resp. na cestovatele moderních dějin," podotkl Navrátil.

Na vernisáži byly také představeny dvě publikace, které jejich autoři věnovali Vávrovi. Kniha Jindřich Vávra- Sběratel a mecenáš je dílem týmu badatelů, z nichž se každý věnuje Vávrovu odkazu z pohledu své vědní disciplíny. Souběžně vyšla publikace Čas rytířů dalekých moří, která v dosud nepublikované verzi představuje Vávrovu fotografickou sbírku.

KAROLÍNA LUNDOVÁ