„Co se dá dělat. Nápad výborný. Antigenní testy jsou levné a rychlé. Provedení ale pokulhává. Nechápu, proč jich vláda nenakoupila mnohem víc a nepřistoupila k tomuto kroku dříve. Nechci ani domýšlet, jakým fiaskem skončí snaha o organizačně mnohem náročnější očkování populace,“ zamyslela se mladá studentka.

Plno je pro letošek zatím například Fakultní nemocnice Brno. Svatoanenští ještě místa mají, ale až od 27. prosince. Posledních několik volných termínů nabízí zařízení ve Znojmě. „Odběrové místo bude fungovat i v Nemocnici Milosrdných bratří. I tam evidujeme enormní zájem. Snažíme se ještě domluvit rozšíření provozní doby za pomoci dobrovolníků,“ informoval náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Zvýšit testovací kapacitu plánuje i vedení bohunického zařízení.

Fakultní nemocnice Brno se zapsala do dějin medicíny. Tamní ortopedové v pátek jako první na světě voperovali patnáctileté dívce páteř korigující implantát. Značně jí tak pomohli s léčbou skoliózy.
VIDEO: První na světě. Brněnští lékaři udělali průlom v léčbě dětské skoliózy

Ne všude začíná plošné testování pro veřejnost zdarma dnešním dnem. V nemocnicích v Kyjově na Hodonínsku, Blansku a Břeclavi teprve spustili rezervační systémy. „Testovat začneme v pondělí. Lidé se nechat testovat chtějí. Předpokládáme, že bude brzy plno,“ sdělila mluvčí břeclavské nemocnice Táňa Svobodová.

Nechat se otestovat bude možné i u některých praktických lékařů a zubařů. Seznam testovacích míst se nachází na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Antigen není PCR

Cílem hromadného testování je podle ministerstva hlavně odhalit lidi, kteří jsou nakažení a virus šíří, ale nemají příznaky nemoci. Roli hrají i blížící se svátky, při nichž se lidé setkávají v úzkých i širokých rodinných kruzích.

Plošně testovat se bude výtěrem z nosohltanu pomocí takzvaných antigenních testů. Ty v těle nehledají genetickou informaci viru – jako je tomu u základní metody PCR – nýbrž pro něj unikátní bílkoviny, která má virus na povrchu.

Antigenní testy jsou proto v porovnání se základní metodou PCR přibližně desetkrát levnější a mnohonásobě rychlejší – výsledky má testovaný do půl hodiny. Nicméně nejsou tak spolehlivé. Na jejich průkaznost je tak třeba nahlížet s rezervou.

Ilustrační foto.
Žádné napouštění bazénů ani nahřívání. Aqualand Moravia musí mít zavřeno

To ostatní dělá i ministerstva zdravotnictví, neboť antigenním testem se nelze prokázat například při cestě ze zahraničí.

Proto pozitivní výsledek antigenního testu nutně neznamená izolaci. Pozitivní výsledek u lidí bez příznaků musí být ještě potvrzený dalším PCR testem. U lidí s příznaky se diagnóza považuje za potvrzenou a musí tak do karantény.

Negativní výsledek testu něj u lidí s příznaky pravděpodobně znamená jiné infekční onemocnění. "Nevylučuje ale zcela možnost, že se stanete infekčním v blízkém časovém odstupu od vyšetření," uvedli úředníci resortu.

Výsledky ovlivní PES

Plošné testování se původně mělo zahájit až v pátek, ale vláda kvůli zhoršující se situaci rozhodla proces urychlit. Výsledky antigenních testů se podle Blatného promítnou i do protiepidemického systému PES.

Doposud byly antigenní testy k dispozici zaměstnancům a klientům domovů důchodců a dalších sociálních služeb. Od minulého týdne se mohli nechat zdarma otestovat i učitelé.

Nová autobusová zastávka v Branišovicích.
VIDEO: Jako v akci Z. Autobusovou zastávku v Branišovicích postavili svépomocí

Brňané pak měli možnost nechat se za pět set korun otestovat v areálu záložní nemocnice na Výstavišti. Antigenní testy k tomuto účelu zajistila společnost Podané ruce.

PLOŠNÉ TESTOVÁNÍ

Od kdy: 16. prosince 2020

Do kdy: 15. ledna 2021

Jak často: maximálně jednou za pět dní

Metoda: Antigenní testy

Antigenní test: detekuje bílkoviny unikátní pro covid; rychlejší, levnější, méně spolehlivé

PCR metoda: detekuje genetickou informaci viru; dražší, pomalá, spolehlivá

Dosavadní počet odběrových míst na jižní Moravě: dvacet

Kdo se ještě zapojí: praktičtí lékaři i zubaři