Nedočkavý chlapec už netrpělivě vyhlíží, až jej spolu s otcem a sestrou vpustí na palubu. „Těším se moc, už jsme jednou lodí po přehradě pluli, teď to bude podruhé,“ pochlubil se.

Na jízdu v deset hodin ráno se vypravil také Brňan Ondřej Havelka s přáteli. Usazují se na uzavřené dolní palubě. Přestože tam musí mít na nose a ústech roušky. „Přece jen pojedeme asi tři čtvrtě hodiny, trochu se bojíme, že nám nahoře bude chladno, ale určitě se podíváme i na horní palubu,“ usmívá se.

Poprvé popluje po Brněnské přehradě dvojice, která přijela až ze slovenských Vysokých Tater. „Využili jsme možnosti, že můžeme na osmačtyřicet hodin do České republiky,“ říká žena, která se představila jako Tatiana.

Křest knihy Krvavý Bronx, ze které jednu kapitolu přečetl Bolek Polívka.
Cejl v knize: Bolek Polívka četl v bývalé káznici o Krvavém Bronxu

Cestující proveze po přehradě lodní kapitán Michal Kocourek. „Letos byla zimní přestávka delší, mám tady na přehradě koníček, jezdím na paddleboardu, už jsem začal jezdit. Těšil jsem se, až vyjedu i s lodí,“ sděluje.

Jako kapitán jezdí pro dopravní podnik už šest let. „Pořád může člověka leccos překvapit, například počasí. Od roku 2010 pozorujeme více a více lidí na přehradě. Plavců, veslařů či jachtarů je na vodní ploše dost, je potřeba být pořád ve střehu,“ zmiňuje Kocourek.

Dallas je v sobotu třetí lodí v pořadí, která vezme turisty na vyjížďku. „V půl deváté vyjela první loď, bylo tam asi patnáct lidí, ve čtvrt na deset už byla návštěvnost silnější, nyní v deset věříme, že už bude loď téměř zaplněná,“ přibližuje vedoucí lodní dopravy brněnského dopravního podniku Martin Ecler.

Tisíce Němců se jedenatřicátého května 1945 vydaly z Brna do Pohořelic na takzvaný Pochod smrti.
75 let od poválečné odplaty. Němce při vyhnání z Brna zabíjela úplavice

Kvůli koronavirové pandemii začíná letošní sezona o šest týdnů později, než bylo původně v plánu. „Od soboty jezdíme v pravidelném jízdním řádu. O víkendech jezdí čtyři lodě, v červnu ve všední den tři, od prázdnin pak každý den čtyři lodě,“ oznamuje Ecler.

Kromě cestujících i dopravní podnik musí dodržovat jistá opatření. „Po každé plavbě loď dezinfikujeme, umýváme stoly, madla, kliky, záchody,“ vyjmenovává Ecler.

Cestující musí mít roušky pouze na uzavřené dolní palubě, na horní otevřené je mohou odložit, pokud udrží dostatečný rozestup mezi sebou.