Obyvatele Lipové ulice ve Vranovicích sužuje kvůli rychlým autům nadměrný hluk i otřesy mostní konstrukce. „Věříme, že nová opatření zaberou a řidiči při průjezdu Vranovicemi opravdu zpomalí,“ uvedl starosta Jan Helikar.

Nedostatečnou ochranou dýchacích cest na sebe v Brně upozornili celostátně hledaní, ilustrační foto.
Upozornili slabou ochranou úst: v Brně policie zadržela tři celostátně hledané

Další radar plánují v blízkých Pohořelicích. Konkrétně v místní části Smolín. „Nyní připravujeme podklady,“ informoval starosta Miroslav Novák.

Každé místo měření se při schvalování podle policejního mluvčího Davida Chaloupky posuzuje individuálně. Zařízení k měření rychlosti se snaží směřovat do míst, kde má opodstatnění. „Jedná se o nebezpečné úseky s vyšším pohybem chodců, například u škol, silný provoz, komplikovaná místa, kde často řidiči překračují nejvyšší povolenou rychlost,“ vyjmenoval.

Přestupky v Pohořelicích za rok 2020:

Vídeňská: 2739 přestupků
Znojemská: 424
Brněnská: 4191

peníze do městského rozpočtu:

Vídeňská: 2 406 200 korun
Znojemská: 332 100 korun
Brněnská: 3 068 700 korun

Ne všude je ale použití radaru nebo úsekového měření vhodné. „Někde se přikláníme spíše ke stavební úpravě komunikace, díky níž se snadno dosáhne stejného výsledku, tedy zklidnění dopravy,“ sdělil Chaloupka. Příkladem jsou třeba ostrůvky.

V Pohořelicích už funguje radar ve Vídeňské ulici, v Brněnské a Znojemské je úsekové měření. „Nejhorší je to v úseku u dálnice před křižovatkou ulice Velký Dvůr na Vlasatice. Je zde velký provoz a silnice se zužuje, ale řidiči nezpomalují a vjedou do křižovatky rychle. Tam je radar opravdu potřeba,“ podotkl třeba Ivan Janičata.

Peníze z pokut putují do pohořelického rozpočtu. A podobně tomu bude i u úsekového měření ve Vranovicích. Pohořelice jsou totiž jejich pověřenou obcí. Stejné to bylo i v případě úsekového měření na provizorním mostě u Pasohlávek v době rekonstrukce.

Pohořeličtí podle starosty využívají výnos z postihu řidičů na údržbu systému a také na zvýšení bezpečnosti ve městě. „Statistiky ukazují, že řidičů, kteří dodržují rychlost přibývá, a přestupků je méně. V letní sezoně jich opět přibývá,“ uvedl vedoucí odboru dopravy pohořelického úřadu Miroslav Šár.

Lom na Janičově vrchu v Mikulově.
Omezení pro další sezony: v létě pustí do lomu v Mikulově najednou jen sto lidí

V měřených úsecích, kde platí padesátka, řidiči několikrát překročili i stokilometrovou rychlost. „Nejvyšší naměřená rychlost v posledních dvou letech na radaru ve Vídeňské ulici je 108 kilometrů v hodině, na úsekovém měření v Brněnské ulici 103. Zajímavé je, že na obou rychlostech se podíleli motorkáři,“ přiblížil Šár.

Největší problémy mají úředníci podle něj s doručováním korespondence a zahraničními řidiči. „Bohužel i právní znalost některých řidičů, čerpaná z internetu, prodlužuje správní řízení," poznamenal Šár.