„Svratka a Svitava jsou přibližně na polovině měsíčního průtoku. Jihlava v Ivančicích pak na třetině. I přes vysoké srážky posledních dní řeky obsahují přinejlepším polovinu toho, co by měly. Chybí nám přibližně roční úliv srážek,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Na výšce hladiny řek přitom závisí například kvalita pitné vody.

Čištění masa v brněnské fontáně před Janáčkovým divadlem. Červen 2020
Neuvěřitelné: Ve fontáně před Janáčkovým divadlem si čistili maso na grilování

„Už od jara řeky nadlepšujeme naskladněnou vodou. Vranov nadlepšuje Dyji. Do Svratky proudí voda z Víru. A tak bych mohl pokračovat,“ dodal Chmelař.

Klesající hladiny řek jsou součástí dlouhodobého problému se suchem, které sužuje například zemědělce. I když je vodohospodáři zásobují naskladněnou vodou, které je podle Chmelaře v České republice na několik let. „Teď naštěstí zapršelo, ale třeba na obilovinách se dubnové sucho už stihlo podepsat. Pokud nám ještě něco spadne, nemusí to být takový průšvih. Pakliže tři týdny nezaprší, je problém. Rostlina si sama neporadí, jelikož nám chybí voda v půdě,“ vysvětlil zemědělec Roman Zvěřina.

Expozice Chrám kamene v bývalých vodojemech pod hradem Špilberk.
Vodojemy pod Špilberkem: chrám kamene i místo nelegálních koncertů. Podívejte se

Sucho a nízkou hladinu řek nesou nelibě i vodáci. „Sem něco sjet jde, ale je to spíše bída. Tam, kde jsou přívalové deště, se příležitost občas naskytne, ale je to pořád málo,“ řekl brněnský vodák Vladimír Šťastný.

Samosběr jahod v Podolí na Brněnsku.
Čerstvé a levnější. Lidé si chodí pro jahody přímo na pole, míří jich tam davy

Podle portálu Intersucho se intenzita sucha v posledních dnech zlepšila. Deště pomohly, ale ne všude úrodu zachránily. Dlouhodobý nedostatek srážek se nejvýrazněji podepsal na pícninách, ječmeni, pšenici, řepce a ovocných stromech.