V kostýmech zvířat, ale i nevěst či smrtky, pobíhají po návsi především děti. Jejich rodiče je po očku sledují a u toho se baví se svými přáteli. „Sešlo se zdravé jádro. Snažíme se ale zapojit i nové tváře a rozšiřovat tak naši komunitu. Dnes se to krásně vydařilo,” pochvaluje si starostka obce Helena Kadlečíková.

V bílých šatech a s kyticí v ruce připomínají nevěsty dvouletá Beáta a její o dva roky starší sestra Dalia. „Kostýmy vyrábíme několik let stejné a postupně je doplňujeme. Holkám se to líbí,” dodává jejich matka.

Komu nestačí řízky, vdolečky nebo jednohubky, které připravily organizátorky doma, může zamířit k několika stánkům. Třeba řezníci z Hodonína nabízí tradiční zabijačkové pokrmy. „Lidé mají zájem o všechno, o jitrnice, dršťkovou polévku i ovary,” komentuje jeden z nich.

Jen o pár metrů dál vymění slané pokrmy za sladké. Jana Štůlová z Teplic nad Bečvou láká na několik druhů valašských frgálů. „Je tu třeba meruňkový či oříškový. Na dračku jde hlavně klasický hruškový,” poznamenává.

S úderem poledne trhy končí. Dospělí se musí připravit. Večer to budou právě oni, kdo nasadí na plese masku. „Já půjdu za středověkou služebnou,” prozrazuje starostka Kadlečíková.