Zopakuje se tak rok stará situace, kdy se představitelé spolku rozhodli na Brno podat žalobu z důvodu odstranění stezek v protisměru ve třech ulicích v centru. U soudu uspěli a po jeho zásahu je tak do nich zástupci města museli vrátit.

Členové Brno na kole reagují na tento týden vydané rozhodnutí úředníků magistrátního odboru dopravu, kteří zavrhli námitku spolku i dalších občanů proti rušení ani ne stometrové obousměrky v Opletalově. „Nejen je zamítli, ale opět nevypořádali všechny jejich části. Lze se tak důvodně domnívat, že byla cykloobousměrka znovu odstraněná nezákonným způsobem. Stejně jako v předchozích případech, kdy jsme je u soudu zachránili,“ prohlásil za spolek Marek Lahoda. Zástupci spolku podají žalobu v příštích měsících.

Představitelé města nevyloučili, že tam cykloobousměrka nakonec zůstane. „Zadali jsme úředníkům odboru dopravy, aby se pokusili najít řešení, které ji tam umožní vrátit. Jejímu fungování tam podle mého názoru ničemu nebrání, i když názor policie může být jiný,“ uvedl městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Přebal 4. dílu Dějin Brna.
Město jako laboratoř moderny. Vyšel další díl Dějin Brna

Republikoví policisté tamní průjezd cyklistů v protisměru odmítají kvůli bezpečnosti. „Při parkování nalevo nemusí vyjíždějící řidiči třeba dodávek nebo větších aut protijedoucího cyklistu vidět, hrozí tak riziko střetu,“ vysvětlil policejní mluvčí David Chaloupka.

Doplnil, že stanovisko policie nemá při stanovování dopravního značení v ulici závazný charakter. „Je pouze doporučující. O konečné podobě značení v tomto případě rozhoduje odbor dopravy magistrátu,“ upozornil Chaloupka.

V Opletalově ulici momentálně stále pokračují práce související s rekonstrukcí kanalizace a vodovodu v oblasti. Patří k ní také oprava povrchu vozovky v ulici. „Dopravní značení se tam objeví až po dokončení rekonstrukce. To platí i pro značení, které nebude umožňovat průjezd cyklistů v protisměru. Podle plánu práce skončí do konce letošního roku,“ přiblížila Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu.

Ještě předtím chtějí zástupci magistrátu jednat s republikovými policisty, aby u nich při stanovení značení dosáhli souhlasného stanoviska. „Termín tohoto jednání zatím není přesně stanovený," zmínila Dudková.

Nová expozice v Památníku Leoše Janáčka.
Janáček v novém. V Památníku mají novou expozici

Zástupci spolku spolu s dalšími Brňany podali na město žaloby kvůli zrušení cykloobousměrek už letos v únoru. Reagovali tak na jejich odstranění v ulicích Radnická, Rumiště a Mendlovo náměstí v délce několika stovek metrů. Úředníci odboru dopravy k nim přistoupili na žádost republikové policie.

Na konci dubna Krajský soud v Brně žalobám vyhověl, město jeho soudní rozhodnutí respektovalo. Cyklisté se v protisměru v Radnické a Rumišti po navrácení značení znovu projeli o pár týdnů později. Ještě před rozhodnutím soudu zástupci města našli kompromisní řešení pro sporný úsek na Mendlově náměstí a také v Mlýnské ulici, kde lidem na kole také umožnili opětovně jezdit.