Zástupci ruské banky následně v pátek vydali prohlášení, že zkracují otevírací dobu do dvou odpoledne, na mnohé čekající se tak nedostalo. „Už ve čtvrtek jsme se objednávali na třetí hodinu. Ráno nám to ještě připomínali a teď je zavřeno,“ rozhořčeně sdělil Václav Novák. Ani naštvané zopakování, že jsou objednaní, mu do budovy nepomohlo.

Vyhrocení situace se bál personál pobočky Sberbank v brněnské Heršpické ulici. Požádali proto raději o pomoc městské policie. Strážníci žádost přijali asi dvacet minut před druhou odpoledne, kdy měla pobočka zavírat. „Lidé si chtěli na poslední chvíli vybrat peníze z bankomatu, pravděpodobně se báli o osud svých financí,“ sdělil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Na místě bylo podle Ghanema v tu dobu zhruba padesát lidí. „Situace se nevyhrotila. Okolo dvou hodin a dvaceti minut už byl prostor u pobočky prázdný,“ doplnil Ghanem.

Ruská banka ztratila důvěru v souvislosti s událostmi na Ukrajině. „Jsem tu s babičkou, chceme peníze buď vybrat nebo převést na jiný účet,“ sdělila před další pobočkou ve Vaňkovce Iveta Janská.

Podobný krok oznámil už ve čtvrtek na Twitteru hejtman Jan Grolich. Jihomoravský kraj podle něj stahuje peníze z účtů u Sberbank a ruší je.

JAKUB TRUČKA

MICHAL HRABAL