Předpovědi pro celý týden odpovídalo i pondělní počasí. Největší oblačnost během dne přecházela podle dat ČHMÚ přes sever Česka. Naopak na jihu bylo slunečněji a tepleji, a to především na jižní Moravě. Ve Strážnici na Hodonínsku v pondělí ke čtvrté hodině odpolední teplota dostala na sedmadvacet stupňů.

V úterý se už obloha více zatáhne a ochladí se. Bude také pršet a ojediněle se vyskytnou i bouřky. Nejvyšší teploty nepřesáhnou většinou dvacet až čtyřiadvacet stupňů, na západě země bude dokonce jen kolem osmnácti stupňů Celsia. Ve středu se pak krátce oteplí, ačkoli bude dále pršet a ojediněle se mohou objevit bouřky. Na jihu Moravy bude až sedmadvacet stupňů Celsia.

Déšť už netrpělivě farmáři i drobní pěstitelé. „Zahrádku máme úplně suchou. Taháme jednu konev vody za druhou, aby vůbec byla nějaká úroda. Když jsem se ráno podíval z okna a pršelo, byla to velká úleva," řekl Deníku v úterý Radek Maša, který se stará o zahradu nedaleko Znojma.

Od čtvrtka se bude zase ochlazovat a do konce týdne bude zataženo s deštěm i bouřkami. Na jihu Moravy bude při zmenšené oblačnosti kolem čtyřiadvaceti stupňů. V sobotu se dokonce nejvyšší denní teploty propadnou na pouze na patnáct až detatenáct stupňů Celsia. V neděli se mírně oteplí na maximálních třiadvacet stupňů.

Po nejbližší čtyři týdny budou teploty pod dlouhodobým průměrem pro toto období nebo na úrovni průměru. Zvláště tento týden bude chladnější, než bývá obvyklé, vyplývá z měsíčního výhledu počasí ČHMÚ. Následující tři týdny budou teplotně podprůměrné až průměrné s nočními teplotami v průměru za celý týden kolem jedenácti stupňů a nejvyššími denními kolem třiadvaceti stupňů. Objemy srážek budou naopak v příštích týdnech až slabě nadprůměrné.

Deště by mohly odvrátit dlouhodobé půdní sucho. Půdní vlhkost se bude nadále v dalších deseti dnech zvyšovat. Vysoká bude hlavně v povrchové vrstvě do čtyřiceti centimetrů. V hlubších vrstvách bude stále převládat nedostatek vláhy.