V roce 2018 byla pouze o desetinu vyšší, v roce 2019 naopak pouze o desetinu stupně nižší. Období, podle kterého odchylku odborníci počítali, je 1961-1990.
Naopak nejchladnější roky v Brně byly v roce 1805, kdy odchylka dosáhla -2,9 stupně Celsia, 1829, kdy byla -2,7 stupně Celsia a 1837 s odchylkou -2,4 stupně.
Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd je viditelný jednoznačný a celkem prudký nárůst teplot od osmdesátých let dvacátého století.
„Poslední teplotně podprůměrný rok byl 1996. Poslední roky pak patří k těm historicky nejteplejším. Jelikož nejde o nahodilý výkyv, ale systematické pozorování, je tedy jasné, že jde o projev klimatické změny," řekl Deníku Zahradníček.
Podle předpokladu klimatických modelů odborníci očekávají, že současný trend bude pokračovat. „Neznamená to ale, že každý nový rok bude teplejší. Klidně se může objevit rok průměrný či podprůměrný, ale pravděpodobnost je výrazně menší, než že každý další rok bude stále teplotně nadprůměrný," vysvětloval klimatolog.
V období mezi roky 2031 a 2060 předpokládají podle Zahradníčka klimatické modely, že v Brně bude tepleji o 1,7 stupně Celsia než bylo poslední třicetiletí. „Nejoptimističtější výhled mluví o oteplení ‚jen‘ o 0,9 stupně Celsia, ale naopak nejpesimističtější dokonce o 2,8 stupně Celsia," upozornil Zahradníček.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Odpad a nepořádek na hladině Brněnské přehrady. Podívejte, co vše přinesla voda