Vedro v Brně připsalo vrásky záchranářům i hasičům.

Radovali se z něj ale provozovatelé bazénů. Jen na Kraví hoře se po poledni chladila tisícovka Brňanů. „Tady se to aspoň dá, když člověk může skočit do vody, ale ve městě nejde vydržet,“ míní například Zdeněk Doubrava.

Velké problémy s tropy v Brně měli dělníci a stavaři. „Jsme na horka zvyklí, ale tohle je fakt síla. Co se dá dělat, nikdo za mě práci neudělá. Na druhou stranu budu aspoň opálený jak z Malty,“ vtipkuje Lukáš Svojka.

Velká horka posledních dnů trápí také zaměstnance břeclavského Gumotexu. Přestože se výrobní haly nacházejí většinou ve starších zděných budovách, teplota v nich výrazně přesahuje třicet stupňů.

“Máme tady otevřená všechna okna a puštěné větráky, ale moc to nepomáhá. Horko je tu letos opravdu extrémní,“ posteskla si zaměstnankyně Jaroslava Berková.

Zatímco venku není široko daleko živé duše, uvnitř blanenského domova posedávají důchodci na lavičkách a užívají si příjemného chládku. „Mám balkón, ale teď se tam vůbec nedá být,“ popisuje dvaaosmdesátiletá Margareta Závodníková.

Pracovníci domova důchodce pravidelně kontrolují. „Využíváme i rozhlas, kterým jsme obyvatele upozornili na nutnost dodržování pitného režimu a doporučili jim, aby nevycházeli ven,“ přibližuje současná opatření ředitelkaL enka Dražilová.

Na Znojemsku sloužila přímo v pravé poledne policejní hlídka na křižovatce ve Strachoticích. Přestože jsou policisté ve stínu uniformy mají za chvíli propocené.

„Mnohdy při práci musíme zaparkovat naše auta, která nemají klimatizaci, přímo na slunci a musíme samozřejmě zavřít okna. Po návratu do auta je v něm padesát stupňů a to je opravdu síla,“ postěžoval si MartinVěrný. Policisté shodně oceňují rozumné nařízení, které jimumožňuje odložit čepice. „Můžeme mít baretky složené pod nárameníkem, ale donedávna jsme museli mít čepice na hlavě pořád,“ dodal Pokorný.

Mnoho zemědělců, kteří v těchto dnech brázdí pole, už si užívá klimatizace. Někteří se jí ale záměrně brání. „Veškeré chlazení, je ručník, otevřené okno a asi čtyři litry limonády. Z klimatizace se člověk nachladí,“ říká řidič nákladního auta z rostěnického družstva Stanislav Rája.

Stejně jako lidé trpí vedrem i zvířata v hodonínské zoo. Přesto se ale návštěvníkům ukazují. „Je to pro ně stále menší zlo, než trávit čas v přehřátých stájích,“ vysvětlila tisková mluvčí hodonínské zoo Bohuna Mikulicová.

Hydrometeorologové: Takové horko je výjimečné

Horko jako na poušti se neprohnalo Jižní Moravou jen tak náhodou. Podle meteoroložky Ivany Záluské přišlo z africké Sahary. A lidé se zapotí ještě v pátek.

Odkud proudí teplý vzduch?
Na naše území proudí od neděle tropický vzduch původem ze Sahary, z Maroka.

Jak dlouho budou na Moravě tropy?
Ještě dnes čekáme na jižní Moravě maximální teploty třiatřicet až sedmatřicet stupňů Celsia. Ve středu pak jedenatřicet až pětatřicet stupňů. Ve čtvrtek a pátek od třiceti do čtyřiatřiceti stupňů.

Jaké počasí lze čekat o víkendu?
Ochlazování bude pozvolné, horké jižní proudění se bude měnit na chladnější západní. O víkendu budou za další studenou frontou odpolední teploty kolem pětadvaceti stupňů Celsia a čekáme už proměnlivější počasí s přeháňkami bouřkami.

Objeví se bouřky i v těchto dnech?
V současné době je vzduch velmi suchý, bouřky tedy nečekáme. První ojedinělé lokální bouřky by se mohly objevit ve středu večer.

Jak výjmečné jsou takové teploty?
Teploty jsou to zcela jistě výjimečné, během léta se teploty nad pětatřicet stupňů Celsia vyskytují na jižní Moravě s pravděpodobností jednou za osm až deset let.