Snížení počtu lidí bez práce překvapilo analytika Jiřího Šimaru. „Čekal jsem přinejmenším stagnaci. Trh práce je silný, když se zvládl vyrovnat s přílivem nových absolventů a úbytkem sezonních míst v zemědělství a stavebnictví," řekl. Další vývoj podle něho ovlivní nové investice v kraji a to, jak se bude dařit exportním firmám.

Nejvíc volných míst je ve strojírenství. Práci nejsnadněji najdou třeba zámečníci, kováři nebo mechanici. Mnoho pozic je také volných díky přirozené fluktuaci. Týká se to hlavně číšníků, kuchařů nebo také řidičů nákladních aut. „Firmy mají zájem nabírat nové zaměstnance. Pozitivnímu vývoji také pomohlo skončení dovolených a rozproudění výroby," uvedl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Josef Bürger.

Dodal, že k poslednímu září evidovali v kraji 53 691 lidí, kteří hledají práci. To je zhruba o třináct set méně než v srpnu.Pro zvětšení klikněte.

Firmy se nebrání nabírání zaměstnanců všech národností, mezi něž mohou patřit i uprchlíci. Jednou z nich je stavební společnost LIKO-S ze Slavkova u Brna na Vyškovsku, která hledá svářeče.

Stejný postoj zaujímá brněnská firma Nová Mosilana, která vyrábí vlněné příze a tkaniny. „Máme asi pětadvacet volných míst," řekl Ervín Dantovský z personálního oddělení. Společnost už teď zaměstnává sto dvacet cizinců.

Jako každý rok se do evidence Úřadu práce České republiky hlásila hlavní vlna absolventů. V dlouhodobém srovnání jich však bylo za poslední čtyři roky nejméně.

Podle zastupující generální ředitelky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové za to může fakt, že se snaží hledat práci, ještě když mají statut studenta. „Rovněž přibývá mladých lidí, kteří pracují už při studiu. To značně zvyšuje jejich šance na uplatnění po dokončení školy," poznamenala ředitelka.

Oproti loňskému září je v kraji nezaměstnanost nižší o 1,2 procenta, přestože se v Brně neuskutečnila jedna z největších plánovaných investicí. Tchajwanská společnost HTC chtěla ve městě postavit evropské servisní středisko mobilních telefonů. Měla poskytnout až tisíc míst, nakonec vedení zjistilo, že servisní pracoviště není potřeba.

Nejnižší podíl nezaměstnaných v kraji byl se 4,5 procenta na Vyškovsku, nejvyšší tradičně na Hodonínsku s 8,1 procenta. Méně lidí bez práce zaznamenaly v září všechny regiony v České republice.

Podle Eurostatu má Česká republika po Německu druhou nejnižší nezaměstnanost ze všech států Evropské unie, v případě mužů je dokonce na prvním místě.

KATEŘINA ŠEVČÍKOVÁ