„Vedra jsou náročná. Před pár lety jsem kvůli vysokým teplotám málem zkolaboval. Usměrňoval jsem právě dopravu v na Panské líše, když jsem pocítil náhlou slabost. Zřejmě šlo o úpal nebo úžeh. Naštěstí mě vystřídal kolega a já si mohl odpočinout,“ svěřuje se.

Zatímco většina pracujících volí do zaměstnání kvůli horku co nejtenčí oblečení, strážníci musí snášet sluneční výheň v předepsané uniformě. Ta se však upravuje s ohledem na počasí. „Ve vedrech třeba není nutné nosit pokrývky hlavy,“ říká brněnský strážník.

V boji proti úmorným vedrům pomáhá Dvořákovi kromě opláchnutí obličeje i ochlazování částí výstroje a rozumné rozvržení služby. „Při pochůzkách také volím tu stranu ulice, kde je větší stín. Vodu si s sebou nenosím, lidé mi ji totiž často nabízí,“ popisuje.

V parných dnech mohou strážníci častěji čerpat přestávky, pracovní doba však zůstává stejná. „Volno můžeme využít třeba pro osprchování na služebně,“ dodává strážník.

Dvořák také přiznává, že vysoké teploty mohou nebezpečně zpomalovat jeho reakce. „Nemusím si to ani uvědomovat. Tělo funguje v jakémsi omezeném režimu a snaží se šetřit energii,“ vysvětluje.

KLÁRA STRÁSKÁ
ZUZANA VRBECKÁ