Je to jen špička ledovce, upozorňoval minulý týden radní městské části Brno- střed za hnutí Žít Brno Svatopluk Bartík. Brněnskému deníku Rovnost popisoval, že podnikatel a sponzor ODS Kamil Pochylý platí za pronájem obchodních prostor v Zámečnické ulici mnohem méně, než je podle tržní ceny obvyklé. Podobně je na tom i společnost Hippoinvest, která si od radnice pronajímá bistro v Kobližné ulici.

Také jednatel firmy Miroslav Kachlík je podle informací Rovnosti spojovaný s ODS, především s bývalým starostou městské části Liborem Šťástkou, který smlouvu podepsal. „Nikdy jsme se nesetkali. Tehdy jsme jen vybrali zájemce, který nabídl nejvíc," reagoval Šťástka.

Další obchodníci, kteří sídlí v Kobližné ulici a mají s radnicí uzavřenou méně výhodnou smlouvu, však městské části platí až sedminásobně vyšší roční nájemné.

Na bistru o rozloze pětačtyřicet metrů čtverečních, které Hippoinvest na brněnské adrese Kobližná 15 provozuje, městská část vydělává přibližně padesát tisíc korun ročně. „U rychlého občerstvení se přitom cena pohybuje mezi třemi až sedmi tisíci za metr čtvereční ročně. Míň rozhodně ne," ujistila rea-litní makléřka Veronika Mamulová ze společnosti Real Spektrum. Hippoinvest by tak měl městské části ročně zaplatit minimálně 135 tisíc, na horní hranici až 315 tisíc.

Názor Mamulové potvrzují i nájmy, které někteří další prodejci na stejné adrese musejí platit. „Třeba květinářství o podobné rozloze, které sídlí hned vedle, stojí jeho majitelku 180 tisíc ročně," poznamenal Bartík, který se nevýhodnými smlouvami z minulosti začal zabývat. Ještě vyšší cenu podle něj dává malé zlatnictví s poloviční rozlohou.

Kachlík výhodnější smlouvu vysvětluje nákladnou modernizací. „Prostory jsem za víc než milion korun opravil. Kromě jiného také okna a fasádu. Nižším nájmem tak umořuji náklady, které jsem investoval do obecního majetku," bránil se podnikatel.

Jeho tvrzení ale vyvrátil mluvčí radnice Brna-středu Roman Burián. „Žádnou investici neumořuje," informoval Burián. Totéž vyplývá i ze smlouvy, kterou má Rovnost k dispozici.

Opravy, o kterých Kachlík mluví, se tak pravděpodobně týkají jiných prostor o rozloze téměř dvě stě metrů čtverečních ve stejném domě, na které má Hippoinvest uzavřenou s městskou částí Brno-střed jinou smlouvu. „Zhruba v polovině května 2010 se nájemné snížilo na tři sta korun za metr čtvereční ročně. Nájemce totiž do rekonstrukce investoval zhruba milion korun," doplnil Burián. Podle něj začne firma znovu platit zvýšené nájemné v červnu 2017.

Nevýhodnou smlouvu před pěti lety za Brno-střed podepsal právě tehdejší starosta Šťástka. Pokud se prokáže jeho pochybení, může podle Bartíka čelit i trestnímu stíhání. Radnice po něm navíc může vymáhat i náhradu vzniklé škody. „Pokud současné vedení Brna-středu uvažuje o trestních oznámeních nebo žalobách, musí začít podávat i samo na sebe. 
U řady smluv totiž uplatňuje stejný postup jako tomu bylo při našem vedení v minulosti. Radní třeba schválili snížení nájmu v obecních prostorách na brněnské adrese Cejl 35 společnosti STS Develop, ve které jako společník figuroval současný starosta městské části Martin Landa z hnutí Žít Brno," podotkl Šťástka.

Landa však nařčení odmítá. „Při projednání jsem nahlásil podjatost a nehlasoval, ačkoliv ve firmě už nepůsobím. Jednalo se navíc o zcela běžné snížení nájmu z důvodu technických závad nebo zhodnocení obecního majetku," vysvětlil Landa.

Bývalý starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka o nízkých nájmech říká:

Smlouvy kontrolovala i opozice

Brno – Pochybení při uzavírání nevýhodných nájemních smluv jménem městské části Brno-střed vytýká současné vedení radnice především exstarostovi Liboru Šťástkovi z ODS. „Stejný postup podle zákona ale používají i nynější radní," brání se Šťástka.

Z čeho jste odvozovali nájem obecních komerčních prostor v minulém volebním období?
Z přihlášených zájemců jsme vybrali toho, který nabídl nejvyšší částku. Tento postup podle zákona používá i současné vedení radnice. Nebytové prostory obsazuje tedy na stejném principu jako my v minulosti.

Kontrolovali jste, jestli nájemníci smlouvy dodržují?
Kontroly byly samozřejmě běžné, a to dokonce z řad členů dislokační komise, často i z opozice. Také kritizovaný prostor v Kobližné ulici byl v minulosti prověřený, a to i opozičními členy, kteří jsou nyní součástí nového vedení Brna-středu jako členové 
koalice.

Proč je nájem bistra v Kobližné ulici tisíc korun za metr ročně, když sousední květinářství platí radnici několikanásobně vyšší částku?
Je možné, že dotčený nájemce má ve stejném domě v pronájmu více prostor s vyššími sazbami nájmu nebo třeba umořuje investice do oprav.

Smlouvu s firmou Hippoinvest jste v roce 2009 vypověděli a vzápětí znovu uzavřeli. Pamatujete si proč?
V tomto konkrétním případě opravdu nevím, ale pokud jsme třeba zjistili, že smlouvu nájemce nějak porušil, například nepovolenými pronájmy, vypověděli jsme ji. V uplynulých čtyřech letech se navíc režim velmi zpřísnil. Zavedli jsme například kauce pro předcházející neplatiče a do určité výše nájemného jsme požadovali také ručitelství.