„Po více než deseti letech příprav se brownfield v místě nikdy nevyužité továrny Ergon konečně začne měnit v moderní, udržitelnou čtvrť s více než tisíci byty a občanskou vybaveností. Úvodní etapu výstavby, pro kterou máme čerstvě vydané stavební povolení, plánujeme zahájit spolu s prodejem prvních jednotek letos po létě,“ sdělil výkonný ředitel společnosti Trikaya Dalibor Lamka.

Předpokládané dokončení první etapy je v roce 2025. Projekt zahrnuje různé typy bydlení od klasických bytových domů až po menší viladomy s luxusními byty. „Čtvrť nabídne nejen bydlení, ale také obchody, sportoviště, mateřskou školu, bydlení pro důchodce, centrální náměstí a dostatek podzemních parkovacích míst. To vše doplní také spousta zeleně na střechách a veřejných prostranstvích, která vzniknou podle návrhu ateliéru Flera krajinného architekta Ferdinanda Lefflera,“ doplnil Lamka.

Zdroj: Trikaya

V těsné blízkosti nové čtvrti se nachází národní přírodní rezervace Hádecká planinka, která je součástí chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Stavby budou mít zelené střechy a fotovoltaické panely.

Podle ekonoma Petra Pelce bydlení na okraji Brna vyhledávají především rodiny nebo ti, kteří chtějí mít kontakt s přírodou. „Pokud tam budou spíše větší rodinné byty, prostředí na severu města je velice atraktivní z pohledu bydlení a schůdné dostupnosti do centra," reagoval nedávno Pelc.

V nové Čtvrti Pod Hády v Brně postaví přes tisíc nových bytů.
Nová čtvrť pod Hády v Brně: přes tisíc bytů, nové náměstí, obchody, podívejte se

Čtvrť vznikne v areálu po továrně Ergon.Továrnu začal koncem osmdesátých let minulého století stavět státní podnik, který vyráběl kontaktní čočky, ortopedickou obuv a další pomůcky pro tělesně postižené. Krátce po sametové revoluci zkrachoval a kromě dluhů po sobě zanechal i nedokončenou fabriku.

Trikaya plánuje do výstavby Čtvrti Pod Hády investovat přes čtyři miliardy korun. Projekt bude platit i skrz svůj investiční fond.