Na rozdíl od jiných bezdomovců mě tihle nijak neotravují a každé ráno si tam po sobě uklízejí, popsala Brňanka Tereza Maršálková bezdomovce přespávající v jurtě na Moravském náměstí, kam každé ráno chodí venčit psa. Stan přes den slouží k odpočinku či občerstvení. Když tu utichne večerní zábava, ve stanu si rozloží spacáky lidé bez domova. Ti je každé ráno zase odklidí a místo opustí. "Vždycky je tam jeden, co posbírá vypité flašky a hodí je do koše," doplňuje Maršálková.

Problémy s lidmi bez domova v této oblasti zatím nezaznamenali ani na Brně-středu. "Z místa nemáme hlášeny žádné potíže. Pokud se tam tito lidé neperou, nedělají nepořádek a nikoho neobtěžují, vidíme jako akceptovatelné, aby tam přespávali," uvedla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. Dále dodala, že veškeré vybavení stanu je přes noc ukryto pod plachtou a místo pravidelně čistí úklidová četa.

Hlídky městské policie náměstí hlídají, od začátku prázdnin provedly celkem osmdesát cílených kontrol. V tomto období řešily zhruba deset přestupků, většina se týkala znečišťování prostředí a rušení nočního klidu. "Některé problémy na náměstí se pojí se zmiňovanou skupinou, vždy se však jednalo o přestupky, nikdy nešlo o podezření z trestného činu," dodal mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Stan s přilehlým foodtrackem je součástí festivalu Uprostřed a bude na náměstí do konce září. V tomto týdnu by kolem kašny mělo vzniknout molo. Na tom se v průběhu srpna bude hrát divadlo a koncerty. "Na náměstí bychom chtěli postavit také ruské kolo, u kterého čekáme na povolení," dodala k akcím Dobešová.

ONDŘEJ MAREČEK