Z nevyužitého a zchátralého objektu bývalé těžní věže, ve které se dolování černého uhlí zastavilo v sedmdesátých letech minulého století, se stane vyhlídková věž a hornicko–důlní muzeum.

„Věž a muzeum mají připomínat třísetletou tradici těžby uhlí u Rosic a Oslavan,“ vysvětlila manažerka projektu Alena Lubasová ze společnosti Strojírny Oslavany. Ta na rekonstrukci těžní věže získala polovinu potřebné částky z evropských fondů. „Projekt spolkne čtyřiatřicet milionů korun,“ dodala Lubasová.

Rozhledna a muzeum

Těžní věž dolu Kukla v Oslavanech je kulturní památkou a kromě zámku také dominantou města. „Je to významná historická stavba připomínající, jakou mělo hornictví na Oslavansku tradici. V dole Kukla se těžilo černé uhlí od konce osmnáctého století,“ vysvětlil starosta Oslavan Vít Aldorf.

Opravená jedenačtyřicet metrů vysoká těžní věž bude navíc druhou rozhlednou v České republice, na kterou se pohodlně dostanou vozíčkáři nebo rodiče s kočárky. „Bezbariérový přístup má zatím jen Petřínská rozhledna v Praze. Na Moravě máme být první,“ doplnila Lubasová.

Kromě vyhlídkové věže bude velkým lákadlem pro děti i dospělé Ráj permoníků pod věží. Podle projektu to má být obří bludiště v podobě důlních štol a chodeb. Ovšem ne pod zemí, ale na povrchu. „Hrou se tam děti dozvědí, jak a v jakých podmínkách se doluje uhlí, vyzkouší si třeba i záchranu horníků ze závalu,“ popsala záměr Lubasová.

Historie hrou

Hlavním cílem investora je, aby muzeum žilo. „Od začátku víme, že nechceme mít uprostřed areálu mrtvou kulturní památku. Na tu se přijedou lidé podívat jednou a už se nevrátí. Sázíme na hravost lidí, a proto vznikne i ráj permoníků,“ doplnil ředitel Strojíren Zdeněk Vaněček.

Nápad připomínat tradici těžby černého uhlí na Oslavansku se líbí lidem i historikům. Většina těžních věží a dalších důlních staveb v revíru je totiž už zbouraná a na místní tradice už lidé zapomínají. „Věž dolu Kukla byla první stavbou se železobetonovou konstrukcí v Rakousku-Uhersku, která měla těžební stroj v hlavě věže,“ upozornil předseda Vlastivědného spolku Rosicko-Oslavanska Zdeněk Vévoda.

Na procházku historií hutnictví se těší například Jana Nowaková z Oslavan. „Budeme mít místo pro výlety s programem kousek od domu, což děti určitě ocení,“ uvedla místní obyvatelka.

Podle starosty Aldorfa chtějí Oslavany vyhlídkovou věž a Ráj permoníků zařadit do tematického okruhu městem a napojit na něj i cyklotrasu. „Areál bude mít také přímou vazbu na zámek a muzea, která historii hornictví zmiňují,“ uzavřel starosta Aldorf s tím, že město stavbu zábavního parku v podobě povrchového dolu s multimediálním školícím centrem, terasou a kavárnou podporuje.