Ketamin podle psycholožky a vedoucí centra Dariny Zámečníkové Havlíčkové pomůže pacientům překonat zábrany, které jim znemožňují vyléčení klasickou terapií. „Zrychluje emoční prožívání, otevírá mysl novým způsobům uvažování a zintenzivňuje emoční prožitky. Klient se dostane z běžných schémat myšlení, fungování a cítění," popsala psycholožka.

Brněnské Nové Elysium nabízí ketaminem asistovanou terapii jako jedno z prvních center v republice. „Terapie s využitím látek, které mají psychedelický účinek, se v psychiatrii ukazuje jako zlomová léčba cílící na příčiny namísto příznaků. Doufám, že v budoucnu budeme umět využít i další látky, které se ve světě ukazují jako vhodné pro léčbu traumat, například extázi," uvedl předseda správní rady Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

Minilaboratoře pro provedení tří experimentů přímo ve vesmíru vyrábí odborníci z brněnské společnosti SAB Aerospace. Astronauti v těchto speciálních přístrojích přivezou příští rok na Mezinárodní vesmírnou stanici lidskou moč, kostní dřeň i žabí embrya.
Ve vesmíru se ze zdravých stávají trosky. Brněnský projekt pomůže zjistit proč

Ketaminem asistovaná terapie je vhodná pro léčbu depresí, úzkostí, post-traumatické stresové poruchy, závislostí či poruch příjmu potravy. Pacienti se zájmem o tuto terapii nejprve vyplňují online dotazník, účastní se online rozhovoru a podstupují psychiatrické, interní a psychologické vyšetření.

Pokud lékaři uznají, že je pro daného pacienta terapie s využitím ketaminu vhodná, následují dvě přípravná sezení. Při těch pacient rozebírá s terapeuty své problémy. Poté pacient po podání látky stráví v ambulanci asi půl dne. „Jsou u něj dva terapeuti, kteří se mu věnují. Někteří pacienti povídají, někteří jen leží a vstřebávají," doplnila Zámečníková Havlíčková.

První oddělení navazující intenzivní neurorehabilitace v České republice je v Brně.
Šance pacientům po poranění mozku. V Brně vzniklo první oddělení navazující péče

Ketamin v Novém Elysiu dostanou pacienti k vypití. Látka má mimo jiné mimořádně rychlý antidepresivní účinek, který nastupuje bezprostředně po podání a přetrvává řadu dní. Později pacienta čekají ještě další dvě sezení, během kterých s terapeuty zpracovává to, co během působení ketaminu nabyl.

Nové Elysium funguje od prvního března letošního roku. Jde o psychiatrickou ambulanci nabízející kromě ketaminem asistované terapie také ostatní služby. „Ty zahrnují psychiatrickou, psychologickou a adiktologickou diagnostiku a léčbu a podporu v celém spektru duševních poruch a potíží,” vysvětlil ředitel pro výzkum a inovace Společnosti Podané ruce Viktor Mravčík.

Centrum Nové Elysium vzniklo v rekonstruovaných prostorách v ulici Vodní a nabízí klientům léčbu úzkostných poruch, depresí, stresu, emočních a behaviorálních problémů, ale také závislostí.Centrum Nové Elysium vzniklo v rekonstruovaných prostorách v ulici Vodní a nabízí klientům léčbu úzkostných poruch, depresí, stresu, emočních a behaviorálních problémů, ale také závislostí.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Cena ketaminem asistované terapie včetně přípravných i závěrečných sezení je bezmála třicet tisíc korun. Část z ní budou hradit zdravotní pojišťovny. „Uvidíme, co se nám podaří nasmlouvat. S pojišťovnami momentálně jednáme," dodal Mravčík.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rekonstrukce Křenové ulice v Brně. Podjezd u Svitavy i plán s cyklopruhy

Zdroj: Deník/Karolína Kučerová