Jejich cílem budou sociální zařízení s malým počtem klientů, charity, vesničky. „Zaměříme se na místa, která se nehradí ze zdravotního pojištění a malé obce, kde by se jinak lidé nepřeočkovali v takové míře. Když tam ale dojedeme, věřím, že se zájem výrazně zvýší. Účelem je doplnit provoz nemocnic, aby byla populace proočkovaná co nejrychleji,“ uvedl ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil.

Kromě mobilních očkovacích týmů bude nezisková organizace provozovat i další očkovací centrum. „Vznikne v prostorách bývalé restaurace Bohéma pod Janáčkovým divadlem. Předpokládaná kapacita je až 1 500 lidí denně. Počítáme s tím, že z úrovně města samotné prostory poskytneme bezplatně,“ sdělila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Otevřená čekárna RegioJetu na hlavním nádraží v Brně.
Kuriozita na nádraží v Brně: čekárna Českých drah je zavřená, RegioJetu otevřená

Centrum bude dle Vobořila provozuschopné do konce měsíce, přičemž bude fungovat i víkendech. „Čím dřív se lidé naočkují, tím rychleji spadne ta tíha lockdownu. Hodně nás trápí, co přijde po covidu. Nezaměstnanost a sociální propadu, které můžeme očekávat, přímo ústí v nárůst závislostí a bezdomovectví. Což budou problémy na roky. Už nyní ten nárůst pozorujeme. Rychlejší vakcinace znamená menší nepříznivé sociální doapdy,“ zdůraznil Vobořil.

Peníze na provoz centra i mobilních očkovacích týmů půjdou z veřejného zdravotního pojištění, darů a dotací. Personál organizace sestaví z dobrovolníků. „Přihlásila se nám celá řada lékařů, nelékařských zdravotníků a mediků a vyšších ročníků zdravotních sester,“ doplnil ředitel Podaných rukou.

Miroslav Donutil na prknech Divadla Husa na provázku - Amadeus, 2014.
Legendární herec Donutil slaví 70. Podívejte, jak zářil v Huse nebo na Šelepce

Nápad na provoz očkovacího centra vznikl z popudu lidí kolem organizace podobné ruky. "Od Vánoc mi přicházela řada podnětů, zda se do toho nechceme pustit. Jsme totiž úspěšní v testování a zásadní je i produkční činnost, nejen vakcinace," přiblížil Vobořil.

Postupně se Podaným rukou začali ozývat lékaři, zdravotníci a nakonec sponzoři, kteří chtěli přispět tolik potřebnými penězi. "Pak už se těžko říká ne," usmál se Vobořil s tím, že chce upozornit i na skutečnost, že neziskový sektor je efektivně schopen pomoci přetíženému zdravotnictví.