Podle některých oslovených obyvatel Líšně se přitom pořádně nevyužívá už léta a lidé tak volí ke zdolání rušné silnice raději přechod. Vedení městské části prohlásilo, že pracuje na nápravě.

„Podchod na Jedovnické ulici, stejně jako většina místních, nevyužívám. Lidé se mu vyhýbají obloukem. Jde o hororové a zapáchající místo. To, že se v něm usídlili bezdomovci, je už jen třešinkou na dortu. Každopádně teď je to horší než kdy dřív,“ prohlásila jedna z místních. Nepřála si uvést své jméno, Deník ji zná.

Společnosti Teplárny Brno a ČEZ podepsaly v pondělí 25. března strategické smlouvy o výstavbě horkovodu z Dukovan do Brna.
O krok blíž vytápění Brna z jaderné elektrárny Dukovany: podpis smluv o výstavbě

Slova potvrzuje i další z místních, Barbora Daňková. Přiznala, že podchod nahání lidem strach. „V podchodu je nepořádek, tma, feťáci a bezdomovci. Navíc je očividné, že je starý a zanedbaný. Lidé ho nevyužívají, protože není bezpečný. Město by s tím mělo něco dělat,“ řekla.

Žalostnou situaci podchodu přiznal i místostarosta Brna-Líšně Jan Skotal. „Je fakt, že tento podchod je strašidelný, okupují ho bezdomovci a ti znemožňují jakýkoli pokus o úklid. Všechny podchody v Líšni jednou týdně uklízíme. Bezdomovci tam mají jednu stranu uzavřenou a brání v průchodu lidem, ti se mu sami vyhýbají. Nikdo tam nemá chuť chodit, protože se bojí,“ připustil.

Líšeňský podchod na ulici Jedovnická je pro bezdomovce ideální právě kvůli tomu, že se mu lidé vyhýbají. Městská část, která má na starosti jeho úklid, upozorňuje na to, že jeho hlavním problémem je nemožnost odtoku vody.Líšeňský podchod na ulici Jedovnická je pro bezdomovce ideální právě kvůli tomu, že se mu lidé vyhýbají. Městská část, která má na starosti jeho úklid, upozorňuje na to, že jeho hlavním problémem je nemožnost odtoku vody.Zdroj: Deník/Tomáš Kouřil

Vedení městské části Brno-Líšeň ovšem podotýká, že stav podchodu kromě úklidu nijak neovlivní. „Podchod spravují Brněnské komunikace. My máme na starosti úklid, který nyní můžeme provést jen s doprovodem strážníků. Se správcem nyní jednáme a pracujeme na vyřešení situace,“ vysvětlil starosta Líšně Břetislav Štefan.

Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá.
První, co lidé uvidí, když v Brně vystoupí z vlaku. Známe plány Nové Zvonařky

Kromě toho, že podchod komplikuje život místním, vznikají navíc i bezpečnostní rizika. Lidé přecházejí především přes přechod a pohybují se tak po frekventované silnici. „Zazněly dokonce návrhy místních ať podchod trvale uzavřeme. To ovšem nejde, protože je potřeba k přejití čtyřproudové hustě využívané komunikace. Přecházením přes silnici je ohrožená bezpečnost lidí,“ uvedl Skotal.

Vedení městské části připouští, že vyřešení záležitosti s bezdomovci není snadné. „Tento styl života se jim líbí. Jiné možnosti, jako třeba azylové domy, odmítají. Je však nutné je z tohoto místa dostat, protože podchod neslouží už pár let,“ poukázal Skotal.

Kosi černí s bílým peřím jsou vzácnou záležitostí, ale během prvních jarních dnů se v Brně vyskytli hned na několika místech.
Unikát v Brně. Vzácní kosi s bílým peřím poletují v ulicích

Podle Skotala je však zásadní problém podchodu to, že je nemožné ho uklidit. Úklid sice komplikuje pobyt bezdomovců, hlavní překážka pro vyčištění prostor je ale úplně jiná. „Musíme nejdříve najít technické řešení, protože v podchodu neodtéká voda. Je to bohužel nepříjemná konstrukční vada, se kterou se musíme potýkat. Z tohoto důvodu nemůžeme prostory umýt,“ popsal.

Skotal přitom uvedl, že vyřešení technických potíží by situaci pomohlo. „Je to priorita. Počítáme s tím, že jakmile začnou stavební práce a nastoupí firmy se svou technikou, bezdomovci svévolně místo opustí,“ sdělil místostarosta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hrozba na dětském hřišti v brněnských Černovicích. Lana od houpaček někdo nařízl

Zdroj: Deník/Magdaléna blažková