Jako první z celé České republiky podepsali ve čtvrtek představitelé Jihomoravského kraje memorandum s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami o rušení lůžek akutní péče v kraji. Z 6865 jich do konce letošního roku ubude osm procent, což má podle odhadů kraje ročně přinést úspory kolem sta milionů korun.

O nejvíce lůžek přijde Fakultní nemocnice Brno, kde jich zanikne sto deset. Vzhledem ke své velikosti ale nemocnice přijde jen o necelého pět a půl procenta lůžek, zatímco třeba pro Nemocnici Kyjov znamená zrušení dvaapadesáti míst více než desetiprocentní úbytek. „I tak je ale možné péči zajistit,“ ujistil ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl.

Ruší se totiž ta lůžka, která nemocnice ministerstvu zdravotnictví a pojišťovnám samy nabídly. „S výsledky jednání mezi ministerstvem zdravotnictví, nemocnicemi a pojišťovnami souhlasíme,“ potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Kraj slibuje, že kvalita ani dostupnost zdravotní péče se navzdory úbytku lůžek nezmění. „Rozhodně se nebudou rušit žádné nemocnice, pouze dojde k určité specializaci péče. A peníze, které ušetříme, nechají zdravotní pojišťovny nemocnicím v kraji,“ slíbil hejtman Michal Hašek.

Specializace se projeví tak, že si nemocnice mezi sebou přesněji rozdělí péči o pacienty s různými druhy onemocnění. Podle dohody se tak například na intenzivní péči v oblasti pediatrie zaměří především Fakultní nemocnice Brno. Naopak třeba gynekologicko–porodnická péče bude zachována hned v osmi zdravotnických zařízeních.

Lidé se podle Jihomoravského kraje nemusí bát ani toho, že počet lůžek klesne na minimální únosnou mez. „Počítali jsme s patnáctiprocentní rezervou, ve všech nemocnicích tak zůstane potřebný počet volných míst,“ uvedl hejtman.

Celkem šesti zdravotnických zařízení v kraji se domluvené změny nedotknou vůbec. Tři z nich o žádná lůžka akutní péče nepřijdou a ve třech dalších ani nyní žádná nejsou, protože nemocnice poskytují jen následnou péči.

Jednání o úsporách a změnách ve zdravotnictví rušením lůžek nekončí. Do konce roku se kraj zavázal projednat další kolo změn. „To bude zahrnovat zejména strukturu odborností v jednotlivých lůžkových zdravotnických zařízeních,“ píše se v memorandu.

Nemocnice, kde část akutních lůžek zanikne:

- Fakultní nemocnice Brno zruší 110 z 2005 lůžek
- Nemocnice Znojmo zruší 99 z 585 lůžek
- Nemocnice Kyjov zruší 52 z 489 lůžek
- Fakultní nemocnice U sv. Anny zruší 51 z 849 lůžek
- Nemocnice Břeclav zruší 50 z 491 lůžek
- Nemocnice TGM Hodonín zruší 36 z 193 lůžek
- Nemocnice Blansko zruší 31 z 183 lůžek
- Nemocnice Vyškov zruší 30 z 393 lůžek
- Nemocnice Ivančice zruší 23 z 186 lůžek
- Masarykův onkologický ústav zruší 20 z 276 lůžek
- SurGal Clinic zruší 20 z 71 lůžek
- Nemocnice Milosrdných bratří zruší 16 z 261 lůžek
- Nemocnice Boskovice zruší 11 z 264 lůžek
- Úrazová nemocnice zruší 9 z 191 lůžek
- Nemocnice Tišnov zruší 5 z 50 lůžek
- Nemocnice, kde všechna akutní lůžka zůstanou:
- Vojenská nemocnice Brno
- Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno
- Městská nemocnice Hustopeče

Zařízení, kde jsou pouze lůžka následné péče:
- Psychiatrická léčebna
- Nemocnice Valtice
- Nemocnice Milosrdných bratří Letovice

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR