„Chtěli jsme podpořit požadavky a stanoviska České konference rektorů, Rady vysokých škol, našeho akademického senátu a vysokoškolských odborů, které se týkají dlouhodobého podfinancování vysokých škol,“ vysvětlila důvody shromáždění docentka Jarmila Bednaříková z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Podle ní chtěli protestující upozornit i na nerovnosti mezi jednotlivými vědními obory. „Chceme, aby společnost věděla o humanitních oborech a jejich významu,“ vysvětlila historička. Pokud nedojde k žádné nápravě, budou na sebe podle Bednaříkové protestující upozorňovat i dále.

Shromáždění na podporu Izraele. Ilustrační foto
Brněnské vysoké školy řeší pomoc studentům z Izraele. Zajišťují jim psychology

S neuspokojivým stavem financí na vysokých školách souhlasí i někteří studenti. „Teď dokončuji magisterské studium a rozhoduji se, co dál. Původně jsem chtěla pokračovat na doktorském studiu, ale asi to rozmyslím. Nemohla bych se tomu věnovat naplno. Musela bych mít nějakou práci nebo brigádu. Bez toho doktorandi na humanitních oborech žít nemohou,“ vysvětlila studentka Lucie Lindnerová, která při protestu držela transparent.

Ani jí se nelíbí rozdíly mezi humanitními a přírodovědnými obory. „Když jsem zjistila, kolik dostává moje kamarádka, co dělá doktorandku na přírodovědě, překvapilo mě to. Doktorandi na humanitních oborech nemají ani patnáct tisíc korun,“ vysvětlila mladá studentka.

Zdroj: Deník/Jiří Kostka

Brno nebylo jediným místem v České republice, kde se dnes protestovalo. Svůj nesouhlas se stavem financí na vysokých školách vyjádřili třeba v Praze a Olomouci.