Děti navštívily třeba hrad Veveří nebo se podívaly k řece Svratce. „Měli bychom navštívit i aquapark, bazén a možná i moře, abychom se v tom vedru zchladili," prohlásil malý ukrajinský chlapec Fjodor.

Malí Ukrajinci v minulých dnech na táboře sehráli i divadelní představení legendy o nechvalně proslulém Brněnkém drakovi nebo zašli do kostela v den upálení Mistra Jana Husa, aby se připomněli jeho svátek.

Socha Jošta s ukrajinskou vlajkou na štítu
Ukrajinská vlajka se na sochu Jošta v Brně zřejmě nevrátí. Pokuta je ale jistá

Letní tábory se konají na Špilberku každoročně, děti z Ukrajiny mají tuto možnost letos na hradě poprvé. Zábavnou formou se dozví třeba více o kultuře a historii jižní Moravy. Táboroví vedoucí zabaví děti také různými hrami nebo kreslením. Oblíbenou částí dne je pro oběd. Jak se děti svěřily, nějčastějšími položkami v jídelníčku jsou napřiklad jogurt a těstoviny.

Ukrajinská učitelka a organizátorka akce Ludmila Pinčuková zmínila, že v pátek děti budou poznávat pamětihodnosti formou hry. „Musí v okolí kostelů nebo soch vyhledat papírky, na které bude napsaný stručný popis konkrétního místa,“ uvedla. Týdenní program zakončí předání dárků dětem za účast.

Desítky lidí se přišly ve středu zchladit na Brněnskou přehradu.
V Brně jako v Chorvatsku: podívejte jak lidé ve vedru oblehli Brněnskou přehradu

O tábor je mezi dětmi velký zájem. První den se jich přihlásilo přes sto. „Hned druhý den se počet dětí zdvojnásobil,” uvedla vedoucí oddělení marketingu a komunikace Muzea města Brna Gabriela Kyzlinková.

Dobrovolníci mluví česky i ukrajinsky. Rodiče si své děti mohou vyzvednout vždy odpoledne po skončení programu.

SRISHTI SADHUOVÁ