Podle organizátorky Katrin Vorreiterové podávají svědectví o zvířatech. „Svůj krátký život strávila ve velkochovech v dost neutěšených podmínkách a potom jedou na smrt. Přímo kousek od nás chvíli poté, co se s nimi loučíme, jsou zabita. Spousta spotřebitelů si vůbec neuvědomuje, že když si koupí balíček masa v obchodě, na němž je často fotka šťastného zvířete, že to je bývalý živý tvor, který musel kvůli jejich jídle na talíři zemřít,“ uvedla Vorreiterová.

Aktivistů se v pátek sešlo dvacet. Řidiče projíždějící po blízké silnici 152 pomocí transparentů upozorňovali na problematiku živočišného průmyslu. Nápisy na nich hlásily třeba Tady se vraždí zvířata, Mám strach, Nejsem zboží. Jsem živá bytost nebo Co kdyby tady zabíjeli psy?

Vorreiterová doplnila, že se tímto způsobem snaží šířit osvětu mezi lidmi. „Je pak na spotřebitelích, když znají ucelený obrázek, který jim živočišný průmysl skrývá, jestli se chtějí podílet na těchto krutostech,“ poznamenala.

Kromě projíždějících řidičů si mohli transparenty rovnou zblízka přečíst zákazníci modřické prodejny Vodňanské drůbeže. Přímo před jejich vchod se totiž později aktivisté přesunuli. Proti jejich přítomnosti se hlasitě ohradil nakupující Jiří Jahoda. „Ať si žerou co chtějí, ale nemusí zbytečně otravovat normální lidi. Nikdo si jich stejně nevšímá, všichni si jdou do prodejny nakoupit maso,“ řekl muž reportérovi Deníku Rovnost.

Jiní zákazníci prošli okolo aktivistů bez reakcí. „Nevadí mi to,“ uvedla žena, která si nepřála uvést své jméno.

S transparentem Nejsem zboží. Jsem živá bytost se páteční akce zúčastnil Brňan Martin Lepka. „Poprvé jsem ji viděl, když jsem projížděl okolo autem. Reagoval jsem jako většina řidičů ve smyslu, co je to tady za divné lidi, ale pak jsem si uvědomil, že bych měl stát mezi nimi, takže jsem se připojil k této skupině. Od té doby chodím pravidelně,“ přiblížil muž.

Představitelé Vodňanské drůbeže ocenili poklidný průběh akce, který nijak neovlivnil chod firmy. „Člověk je všežravec a je každého věc, zda maso jí, nebo se ho rozhodne nejíst. Pokud každý Čech podle Českého statistického úřadu zkonzumuje desítky kilogramů masa ročně, někdo ho musí průmyslově vyrobit, nebo se k nám dovézt odněkud ze zahraničí," uvedl mluvčí koncernu Agrofert, jehož součástí je společnost Vodňanská drůbež, Karel Hanzelka.

Dodal, že Vodňanská drůbež jako lokální firma nevozí živá zvířata přes půl Evropy. „Dodržujeme takzvaný Animal Welfare, dbáme tedy o maximální pohodu zvířat. Jsme pod stálou státní veterinární kontrolou a dodržujeme veškeré zákony a předpisy," uvedl Hanzelka.