Denně tudy míří tisíce lidí do nedalekého kancelářského komplexu. Zároveň tam při jízdě podél řeky Svratky projedou tisíce cyklistů, bruslaři nebo matky s kočárky. Podjezd pod Heršpickou ulicí v brněnských Štýřicích patří mezi nejfrekventovanější místa ve městě, kde se potkává mnoho pěších i lidí na kole. Řadí se i k vysoce rizikovým, protože tam kvůli stávající úpravě i chování jezdců hrozí vážné střety.

O nebezpečnosti podjezdu se minulé úterý přesvědčili dva cyklisté, kteří se čelně střetli zřejmě ve vysoké rychlosti. Žena utrpěla těžká zranění, muž středně vážná. Oba skončili ve Fakultní nemocnici Brno. „Podchod je opravdu zrádný. Bojím se tam i pěšky, protože cyklisté jezdí hrozně rychle. Nejednou mě málem zramovali, protože se navzájem vyhýbali,“ popsal na sociálních sítích třeba Michal Nosek.

Podjezdem chodí pěší podle nakreslených čar po stranách, mezi nimi jezdí cyklisté. Nebezpečný je hlavně na straně směrem k Renneské třídě, odkud cyklisté vjíždí do tunelu částečně za roh, kam nevidí.

Podle Marka Lahody ze spolku Brno na kole je nutné úsek aspoň krátkodobě zklidnit pomocí dopravního značení. „Místo je třeba osadit značkami, které upozorní, že se jedná o úsek častých nehod, nebo zpomalí rychlost. Možností je přeznačit ho půl na půl, po jedné straně pojedou cyklisté a druhá bude pro pěší,“ navrhl Lahoda.

Plynová pistole. Ilustrační foto.
Na ulici vystřelil do vzduchu. Majitel obchodu v Králově Poli chytal zloděje

Úpravy podjezdu zástupci města několikrát řešili s jeho majitelem, společností CTP Invest. „Konečné řešení přinese revitalizace Svratky, která má začít v příštím roce. Při ní se oddělí pěší od cyklistů. Nyní je otázkou, jak tam rychlý pohyb cyklistů i dalších omezit,“ uvedl za firmu Jiří Kostečka.

Městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl kvůli nedávné havárii pověřil úředníky, aby zjistili, jestli tam situaci zlepší umístění značek doporučující dbát zvýšené opatrnosti. „Rozhodně nyní nemáme v plánu podjezd rozšiřovat. Zásadní je tam omezit a přizpůsobit rychlost,“ poznamenal Kratochvíl.

Značení ochrání chodce i cyklisty v podjezdu i podle krajského koordinátora Besipu Pavla Čížka. „Upozorní je na častý úsek nehod nebo aby si tam dali pozor a jeli ohleduplně,“ zmínil.

Za poslední dva roky policisté v místě neevidují jinou nehodu než událost z minulého týdne. Podle policejního mluvčího Davida Chaloupky souvisí nebezpečí na stezkách i s jejich větším vytížením o prázdninách. „Lidé na sebe musí být ohleduplní, což se ale ne vždy daří. Někdy někomu ulítnou nervy, jede rychleji, než by měl, a končí to nehodou,“ zmínil Chaloupka.

Nebezpečné úseky cyklostezek v Brně

Stezka podél řeky Svratky:
podjezd pod Heršpickou ulicí
přejíždění přes silnici ve Vídeňské ulici

Stezka podél řeky Svitavy:
přejezd přes koleje poblíž Tkalcovské ulice
přejíždění přes silnici v Hladíkově ulici
přejíždění přes silnici v Křenové ulici
úsek mezi Zábrdovickou a Křenovou ulicí