Soutěž město vypíše ve spolupráci se Správou železnic. „Stavba nového hlavního nádraží bude významem i účelem přesahovat hranice Brna a bude zároveň důležitým dopravním terminálem pro všechny druhy veřejné hromadné dopravy. Nové nádraží se tak stane nejen novou vstupní branou do našeho města, ale i těžištěm nové čtvrti jižně od historického jádra,“ řekla primátorka Markéta Vaňková.

Předmětem soutěže je podle jejího náměstka Petra Hladíka návrh nového hlavního nádraží včetně zastřešení a podoby nástupišť a také návrh dispozic vnitřních prostor a umístění hlavní výpravní haly. "Řešit se bude i podoba fasád drážních objektů a vzhled drážního tělesa. Součástí je rovněž návrh mostních konstrukcí a souvisejících veřejných prostranství. Dopravní uzel musí být vhodně navázán na urbanistickou strukturu nové čtvrti,“ upřesnil Hladík.

Zdroj: DENÍK/Ondřej Požár

Vítězný návrh by měl také vyřešit optimální polohu a podobu autobusového nádraží, přestupního terminálu MHD, odstavných parkovišť, stanovišť taxi služby a úschovny kol. A musí zohlednit jak jejich napojení na městskou dopravní síť, tak i jejich vzájemné vazby. "Návrh zahrnuje rovněž kompletní řešení prostoru před a za nádražím," dodal náměstek.

Královopolské nádraží železničáři opraví.
Vizualizace: Jak má vypadat nádraží v Králově Poli? Přestavba začne za tři roky

Předpokládaný termín vyhlášení rok trvající soutěže o návrh je začátek srpna. "Cílem je získat návrh, který bude funkční a realizovatelný. Vítěz obdrží jako odměnu 6 milionů korun, druhý v pořadí 5 milionů a třetí 4 miliony,“ uvedl městský architekt Michal Sedláček.