Aktuálně na prohlídku podzemních staveb musí návštěvníci sestupovat po schodišti, v budoucnu se do podzemí dostanou i bezbariérově. Dělníci v současné době opravují i bývalý domek strážného, který poslouží jako pokladna. Zájemci si tam koupí lístek a vydají se z něj výtahem do podzemí.

Na prohlídku se chystá jít například Aneta Dvořáková. „Vodojemy plánuji navštívit v září, zaujala mě jejich historie. Věděla jsem o brněnském podzemí, ale netušila jsem, že se tam nachází tak velké konstrukce,“ svěřila se Dvořáková.

McDonald's, KFC a nově i Popeyes. Fastfoodový gigant míří do Brna.
Do Brna míří nový fastfoodový gigant Popeyes. V zámoří válcuje KFC i Burger King

Nyní rekonstruovaný vodojem je na rozdíl od dvou už přístupných vybudovaný z betonu. Skládá se ze dvou komor. „Ve vodojemu jsme očistili konstrukce a postarali se o případné trhliny, jejich sanaci a drobné opravy. Na rozdíl od cihlových vodojemů, kde je stabilní osvětlení, jsme sem umístili pouze mobilní, třeba i kvůli případnému budoucímu využití pro filmaře,“ popsal stavbyvedoucí František Kramář.

Právě filmaři projevili zájem o natáčení ve vodojemech už v minulosti. „Už dlouho máme od nich zprávy, jak moc je pro ně jejich prostředí a nezaměnitelný genius loci atraktivní a jak se těší, až se v nich bude filmování moct skutečně odehrát," informovala už před časem primátorka Markéta Vaňková.

  • Vodojemy pod Žlutým kopcem v Brně

Dělníci kromě samotného vodojemu rekonstruují také další stavby v areálu, budují mlatové cesty a parkoviště, v září plánují vysadit stromy a trávu. Rekonstrukce má být hotová do listopadu, po kolaudaci si areál převezme do správy Turistické informační centrum Brno

Vodojemy jsou z devatenáctého a začátku dvacátého století. Náklady na první etapu úprav činily dvaapadesát milionů korun. Druhá etapa vyjde na osmadevadesát milionů korun. Původně měla být hotová už v září.

KLÁRA HRBÁČKOVÁ

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov