Strážníci sbírají stříkačky při běžných pochůzkách. Několikrát do roka ale pořádají také speciální akci nazvanou Jehla. Ta začala ve čtvrtek ráno. „Za dopoledne jsme sebrali už devadesát dva stříkaček. Nejvíc jich bylo ve Vlhké ulici, našli jsme jich tam hned patnáct,“ sdělil jejich mluvčí Ghanem. Hlídky strážníků vyšly do ulic už v osm hodin ráno, jehly sbíraly do šesti hodin večer.

Na konci akce se povedlo strážníkům najít bezmála tři sta stříkaček. „Největší počet jsme jich posbírali v okolí Plynárenské a Tkalcovské ulice. Bylo jich čtyřiapadesát,“ informoval večer Ghanem.

O tom, jak se zachovat, když stříkačku najdou, se učí už předškoláci. „Při preventivních akcích dětem vysvětlujeme, že na stříkačky nesmí sahat a musí jejich nález nahlásit dospělému,“ doplnila učitelka.

Použitých injekčních stříkaček, které někdo pohodil na ulici, v Brně každým rokem přibývá. „Loni museli strážníci nejčastěji sbírat jehly v Husovické ulici, celkem jich tam objevili necelé dvě stovky,“ sdělil mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem. Celkem jich v Brně loni sebrali 2557, což je nejvíc v historii. Za první dva měsíce letošního roku už hlídky našly čtyři sta jehel.

Mapu Brna s nejrizikovějšími místy nálezů najdete ZDE.

Kde se válí nejvíc použitých jehel:
• Loni strážníci nalezli v brněnských ulicích 2557 použitých injekčních stříkaček. Je to rekordní počet. V roce 2016 jich
v Brně sebrali 2357, v roce 2015 jen 2190.
• Nejvíce stříkaček loni objevili strážníci v městské části Brno-sever. V tamní Husovické ulici bylo 180 stříkaček, ve Svitavské ulici 164 a na Svitavském nábřeží 104.
• Za první dva měsíce letošního roku sebrali 400 stříkaček.

Volně pohozených stříkaček přibývá, přestože je řada narkomanů získává výměnou kus za kus od organizací pomáhajících drogově závislým a lékárny tvrdí, že jim je ve větším množství volně neprodávají. „Velké množství inzulínových stříkaček bez předpisu nevydáváme. Po jednom je lidem prodám, ale pokud se mi někdo nezdá, tvrdím třeba že došly,“ řekla lékárnice Pavla Polanská.

Bývalý narkoman, který si nepřál být jmenován, ale redakce jeho jméno zná, popsal, jak neochotu lékáren obcházel. „Když mi je nechtěli prodat, poslal jsem kamaráda nebo zaplatil bezdomovci. Po použití jsem se o stříkačku nestaral,“ řekl.



Při zranění jehlou použitou narkomanem hrozí lidem třeba žloutenka nebo HIV. Počty nakažených vede Krajská hygienická stanice v Brně. Brněnskému deníku Rovnost je ale nesdělila.