Ze statistik vyplývá, že si nadpoloviční většina Brňanů stále vybírá rozloučení se svými blízkými v krematoriu s obřadem. Zatímco přes osmdesát procent Pražanů se loni rozhodlo pro kremaci bez obřadu. Počet rodin, které si pro své příbuzné volí kremaci s obřadem, přitom od devadesátých let klesá. „Obřady nebo jiné formy rozloučení doporučujeme. Ať už jde o rodinné pohřby, na zahradách nebo na místech, kde to měl zemřelý rád. Důležité je se rozloučit, a to jakoukoliv formou,“ sdělila předsedkyně brněnské organizace pro truchlící Klára pomáhá Renáta Klímová.

S jejími slovy souhlasil i Brňan Jiří Kučera. „Je dobře, že většina Brňanů volí pro zemřelé pohřeb s obřadem. Přeci jen jde o poslední rozloučení s blízkým člověkem, lidé by si to měli uvědomit. A na pohřbech určitě nešetřit,“ okomentoval.

Elektrobus Sor NS 12 testuje brněnský dopravní podnik v ulicích Brna.
Elekrobus v Brně? Spokojenost s technickými detaily, ale vadí krátká výdrž

Kremace jsou čím dál více populárnější ve větších městech. „Viděl jsem nedávno statistiku, že už třiaosmdesát procent všech rozloučení se uskutečňuje formou kremace. Pohřby do země už se dělají téměř jen na vesnicích a v menších městech,“ popsal majitel brněnské pohřební služby, která nese jeho jméno v názvu, Pavel Cajzl.

Správu brněnského krematoria, které je největším v kraji, zaštiťují Pohřební a hřbitovní služby města Brna. „Během koronavirové epidemie jsme zaznamenali nárůst kremací přibližně o čtyřicet procent,“ uvedla ředitelka této akciové společnosti Lea Olšáková. I přes nárůst jsou provozní kapacity krematoria dostatečné, také všechny ostatní služby zajišťuje společnost dle potřeby.

Skromnější i rakev za 60 tisíc

Přestože je v Brně oproti hlavnímu městu zájem o kremace s obřadem vyšší, v přepočtu za ně utratí méně než Pražané. Například v loňském listopadu zaplatili Brňané za obřad průměrně 26 545 korun. „Ceny obvykle rostou při výběru honosnější rakve nebo rozmanité květinové výzdoby,“ uvedla mluvčí služby Goodbye.cz Lucie Kohoutková.

Po dvouleté pauze ukázalo brněnské Technické muzeum své poklady schované v řečkovických garážích.
OBRAZEM: Technické muzeum v Brně předvedlo, co má v garážích. Podívejte se

Částka, kterou jsou pozůstalí ochotní dát za pohřeb, je individuální. „Starší lidé mají často finanční rezervu vyčleněnou právě na pohřeb. Jsou rodiny, které ví, že babička byla skromnější, tak jí udělají i skromnější pohřeb. A pak jsou naopak lidé, pro které rakev za šedesát tisíc není nijak drahá,“ vyčíslil Cajzl.

Polovina brněnských zákazníků služby Gooodbye.cz pak využívá možnosti přepravy věcí pro zesnulého, tisku parte, vyřízení matriky a následného doručení urny až domů. „Tímto servisem se snažíme pozůstalým poskytnout více prostoru pro klidné rozloučení,“ popsala Kohoutková.

Klíčové troljbusové spojení v Brně bude mít jinou trasu.
Dvouletá výluka: kvůli stavbě VMO Tomkovo náměstí utnou v Brně páteřní trolejbus

Vytíženost pohřebních služeb souvisí s děním ve společnosti a také s ročním obdobím. „Odhadem zajišťujeme tak sedmdesát obřadů za měsíc. Číslo ale hodně ovlivnil koronavirus. A pak záleží na ročním období, jsou to takové vlny. Například v zimě je úmrtnost mnohem vyšší, lidé jsou často nemocní, bojují s chřipkami. S příchodem jara naopak trend klesá,“ zhodnotil Cajzl.

V minulém roce zemřelo v okrese Brno-město 4 881 lidí, nejvíce úmrtí statistici zaznamenali ve věkové skupině od osmdesáti do devětaosmdesáti let. V porovnání s rokem 2020 bylo zemřelých v okrese o 229 více, v obou letech platilo, že více umíraly ženy než muži.

JAKUB TRUČKA